Krvava nedelja: 50 let od tragičnih dogodkov na Irskem

Na Severnem Irskem so se 30. januarja 2022 spominjali 50-letnice tako imenovane krvave nedelje, ko so 30. januarja 1972 britanski vojaki streljali na neoborožene protestnike v mestu Londonderry in ubili 13 mladih ljudi.  Po petdesetih letih svojci ubitih še vedno čakajo pravico in opravičilo angleške vlade ter zahtevajo sodni pregon za vojake, ki so streljali na protestnike.

V Ljubljani so praznovali zmago v državljanskem spopadu

Če se Zveza borcev čuti dedinja teh zmagovalcev, potem ima kaj praznovati, saj praznuje dejstvo, da si je popolnoma podredila slovensko družbo. Podredila si je tudi kulturno življenje in kolektiven zgodovinski spomin Slovencev, ki ga je v naslednjih štiridesetih letih temeljito preoblikovala. 

Ljudje so lačni resnice in tudi čas je zanjo napočil

Slovenski razkol je namenjen ljudem naveličanim potvarjanja zgodovine, zanikanja zločinov, prikrivanja trupel, nedostojnega odnosa do prikritih grobišč … Vsega tega je preveč, ker ljudje instinktivno čutijo, da to hromi ne samo posamezne družine ampak nacijo v celoti.

Žalne slovesnosti imajo narodno očiščevalni pomen

Rablji so ubili v sebi svoje božje in človeško dostojanstvo in potem je bila odprta široka pot, ki vodi v pogubljenje; ne le pogubo drugih, pač pa tudi v pogubljenje njih samih. Kdo more opisati smrtne stiske pobitih, ki so jih ti zmogli preliti v molitev, medtem ko so rablji, kot je zapisal duhovnik, poznali le kletev, ki se je morda po neprespanih nočeh le spremenila v molitev? Oboji pa so svoje skrite bolečine naložili potomcem.

Renato Podbresič in Jože Možina

Renato Podbersič: Z Možino o znanstveni monografiji Slovenski razkol

Vsebina knjige Slovenski prelom je naložba v prihodnost posameznikov, družin in nacije v celoti. Da je knjiga prelomna, kaže tudi sodelovanje vseh treh sestrskih Mohorjevih založb, Celjske, Celovške in Goriške, ki so prepoznale pomen tega dela za slovenstvo in pristopile k sozaložništvu. Skupen nastop je gotovo dobra popotnica knjigi, ob tem, da je izdajatelj in založnik tudi avtor sam, ki je prevzel večji del obvez in tveganj ob natisu knjige.

70-letna gonja proti škofu Rožmanu pustila sled v vsakem izmed nas

Vsi, ki so se uprli komunizmu in tistim, ki so hoteli revolucijo, so v učbenikih rdeče zgodovine dobili negativni predznak. To moramo imeti vedno pred očmi, ko iščemo resnico o dogajanju pri nas pred, med in po vojni. Vedno znova se namreč izkaže, da totalitarizem vedno vse postavi na glavo – dobro postane slabo in slabo dobro; resnica postane laž in laž postane resnica.

Šentjernejska noč: Katarina Medičejska s prevaro nad nasprotnike

Čeprav je Šentjernejska noč močno oslabila hugenote, pa je zaradi maščevanja ponovno podžgala novo vojno, ki se je končala z nantskim ediktom v Bulonjskem gozdu julija 1573. Razpleta v Franciji pa se je na nek način veselil tudi papež Gregor XIII., saj je bil prepričan, da se je Francija odločno obrnila na katoliško stran.

Foto: MMC TV SLO

Dan vstaje slovenskega naroda – dogodek, ki ga ni bilo

Datum za nekdanji praznik seveda ni bil izbran naključno ter dokazuje komunistične prioritete med okupacijo in t. i. NOB. Revolucionarjem je šlo predvsem za izvedbo boljševiškega prevzema oblasti, saj so po uradnih podatkih (!) že med vojno pobili več neoboroženih rojakov kot okupatorskih vojakov.

Kuge, lakote in vojne reši nas, Gospod

Na prelomu leta si mnogi želijo ustvariti celovito podobo preteklega leta in tudi radovednost glede tega kaj bo prineslo novo leto je na vrhuncu. Na blaginjo ljudi najbolj vpliva dogajanje na dveh med seboj povezanih … Beri dalje