Kolaboranti

Zakaj se ljudje tistih časov tako radi spominjajo, zakaj je toliko nostalgije po naših povezavah z balkanskimi narodi iz nekega drugega civilizacijskega okvira, po čudaški megalomaniji neuvrščenosti in predvsem po neprijaznem, nehumanem in krutem socialističnem sistemu. Zakaj je tega pri nas in v Rusiji veliko, v drugih ex-socialističnih državah pa precej manj.

Veliki pok šele pride

Vedno pogosteje je slišati mnenja analitikov, da je svetovni finančni sistem prišel do točke tako močno pregretega motorja, da se ga ne da več ohladiti in da je eksplozija tako neizogibna. Konec koncev nas tudi zgodovina uči, da še nikoli v podobnih situacijah ni bilo drugega izhoda. Svet oz. predvsem razvite države so do danes ustvarile dolg, kot ga svet še ni videl.

Argentina: vse se vrača, vse se plača

Macrijev dosežek – če že – je v tem, da je uspel v zelo kratkem času vladanja urediti omenjeni spor, ki se je že kar nekaj časa vlekel po ameriških in mednarodnih sodiščih, ter popolnoma obrniti smer ekonomske politike, kljub pomanjkanju zadostne večine v obeh parlamentarnih domovih. Prejšnja oblast je ta spor spolitizirala do onemoglosti ter iz njega naredila narodno-eksistencialni problem.

M. Kovač, Družina: Strah in ponos

Čustva so slab svetovalec pri poslovnih odločitvah. Onemogočijo namreč, da bi se pri odločitvi osredotočili le na dejstva, na dejanja in na posledice dejanj. Je pa lahko ljudi z razvnetimi čustvi mobilizirati za politične bitke. … Beri dalje

Boleč grški sirtaki

Kaj za Slovenijo pomeni morebitni Grexit? Neskončna odisejada grškega premiera Aleksisa Ciprasa in njegove Grčije lahko za sabo pusti trajne posledice pri vseh državah EU. To je že zdavnaj jasno. V času nastajanja zapisa pogajanja … Beri dalje

M. Avbelj, Ius-info: Grški eksodus

Pred dobrima dvema tednoma sem bil v Solunu. Vzdušje je bilo odlično. Center mesta bleščeč. Lokali polni. Že nekaj korakov stran se je sicer kazala povsem drugačna slika, ki pa obiskovalcu nikakor ni ponujala niti … Beri dalje

Grexit ali nadaljevanje izsiljevanja?

Navkljub vsem srečanjem evropskih voditeljev z grškim premierjem Aleksisom Ciprasom v zadnjih mesecih, se je kriza v Grčiji le še poglobila. Pogajalci niso dosegli nobenega napredka v zvezi z realizacijo s strani trojke oz. posojilodajalcev zahtevanih in prepotrebnih reform. Grška vlada v resnici ves čas zavlačuje z uresničevanjem reform, še več, zdi se, kot da ob tem izsiljuje posojilodajalce.

Kako je morala izginila iz ekonomije – in več

Tomáš Sedláček z Ekonomijo dobrega in zla pogleda v zakulisje ekonomije, človekovega samorazumevanja in medčloveških odnosov od starodavnih mitov, Svetega pisma, moderne filozofije vse do današnje finančne krize. Knjiga sodi v tradicijo renesančnih mislecev, saj avtor v njej prepleta filozofsko, teološko, antropološko, umetniško misel z razlago ekonomskih idej.

Več ‘resnic’ tudi v svetu financ

Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki ga je v teh dneh sprejel parlament, gotovo ni edino področje, ki razdvaja narod in kjer slišimo vsaj dve ‘resnici’. Vendar resnica je samo ena, drugo je … Beri dalje

Prevara Grkov

Konec februarja se izteče aktualni program pomoči. Brez podaljšanja programa Grčiji grozi bankrot, prav veliko izbire nima. Grški poskus prevare trojke ne bo uspel, je pa na žalost uspela prevara vseh Grkov na zadnjih volitvah, ko so podprli popolnoma nerealne obljube Sirize. Ko bi vsaj Slovenci spregledali prevaro z nerealnimi obljubami Združene levice …