Lenart Rihar: Tranzicija lebdi med nami kot neuspel projekt osamosvojiteljev

Ubogih mojih bratov noge gnojne

Šele letos, po treh desetletjih od njegove samotne smrti in po osmih desetletjih od tiste goreče domačije, sem zvedel, da bi moral v grozi nad prestanim trpljenjem z največjim možnim spoštovanjem poklekniti tudi k njegovim blatnim nogam …

Če obstaja mlada ZZB, potem je zagotovo tudi mlada Udba …

Po očetovi smrti smo našli dokument, ki nam je povedal, da deset let ni imel državljanstva. Omenil je tudi, da je bil tudi ves čas pod nadzorom Udbe (takrat so govorili o notranji). Prepričan sem, da sem ta nadzor podedoval in da verjetno še kar traja. Če obstaja mlada ZZB, potem je zagotovo tudi mlada Udba …

Simbolizacija krajine

Upajmo, da bodo sledi t. i. rapalske meje izginile mnogo prej kot sledi rimskega limesa, saj se ta krivična meja še vedno (sistemsko) utrjuje tudi v glavah številnih Italijanov; enako upajmo, da bodo iz povsem podobnih razlogov izginile iz slovenske pokrajine tudi sledi druge vrste okupacije: povojni spomeniki skupaj z napisi TITO po primorskih hribih, ki simbolno pohabljajo našo pokrajino in mesta, podobno kot pohabljajo duha celih generacij … 

Tudi koroški Slovenci bili deležni zlorabe NOB v revolucionarne namene

Sedaj, skoraj trideset let po koncu komunistične oblasti, pa se še vedno bijejo boji med tistimi, ki so revolucijo izvedli in njihovimi potomci, ter med tistimi, ki so bili njene žrtve. V tem smislu štejemo to dogajanje za drugo največjo prevaro, ki smo je bili deležni tudi koroški Slovenci. Gre za zlorabo narodnoosvobodilnega boja v revolucionarne namene.

Leninovih sto petdeset let

Lenin je v oktobrski revoluciji leta 1917 rusko carstvo preobrazil v Sovjetsko zvezo (SZ), ta pa je vodila proces, v katerem naj bi komunizem osvojil cel svet. Ta projekt se je leta 1989 zlomil, nekaj let pozneje je razpadla tudi SZ.

70-letna gonja proti škofu Rožmanu pustila sled v vsakem izmed nas

Vsi, ki so se uprli komunizmu in tistim, ki so hoteli revolucijo, so v učbenikih rdeče zgodovine dobili negativni predznak. To moramo imeti vedno pred očmi, ko iščemo resnico o dogajanju pri nas pred, med in po vojni. Vedno znova se namreč izkaže, da totalitarizem vedno vse postavi na glavo – dobro postane slabo in slabo dobro; resnica postane laž in laž postane resnica.

To niso naši ljudje…branili se bomo…naposled bo sodni dan!

Slovenija, rojena pred 25 leti, se ni opredelila do sistema, ki je bil zgrajen z revolucijo, umori in poboji v njenem imenu ter vsej njeni dediščini (duhovni in pravni). Tako je med nami veliko število ljudi (večina?), ki se jim zdi samoumevno, da se preteklosti ni potrebno ne sramovati in ne odpovedovati. Obveljale so privzete kategorizacije dobrega in slabega, kakor jih je določila partija.

Od Marxa do stalinizma

Stalinu je totalitarni nadzor nad sovjetsko partijo in mednarodnim komunističnim gibanjem omogočal, da je igral zapleteno globalno igro, v kateri se je predstavljal kot branilec miru in svobode, čeprav je bil njegov končni cilj vsesplošna revolucija. Komunisti in »koristni idioti« (Stalinov izraz) po vsem svetu so bodisi verjeli v komunizem ali pa so ga podpirali proti fašizmu.