Kuge, lakote in vojne reši nas, Gospod

Na prelomu leta si mnogi želijo ustvariti celovito podobo preteklega leta in tudi radovednost glede tega kaj bo prineslo novo leto je na vrhuncu. Na blaginjo ljudi najbolj vpliva dogajanje na dveh med seboj povezanih … Beri dalje

Uravnotežiti dejavnike gospodarskega in družbenega razvoja

Družbena kriza v Sloveniji se je začela z globalno gospodarsko krizo. V njej pa so se razkrile tudi vse slovenske anomalije: tržnemu gospodarstvu neustrezna zakonodaja, nedosledno upoštevanje principov poštene konkurence, slabo vodenje in upravljanje v gospodarstvu ter posledično prekomerno zadolževanje in prelaganje dolgov na naslednje generacije.

ZA uspešno gospodarstvo, ZA blaginjo državljanov

Upravljanje podjetij v državni lasti z nekaterimi izjemami ni na ustreznem nivoju. Pavšalno zmanjševanje števila zaposlenih in znižanje plač ne izboljšuje kakovosti in učinkovitosti javnega sektorja, ampak je za kakovost in učinkovitost javnega sektorja potrebno uvesti enake pristope upravljanja, kot kažejo domači in tuji zgledi, tudi v naši neposredni bližini.

Sovraštvo namesto blaginje

Sovraštvo zamegli razum tako, da je velikemu delu slovenske javnosti normalno, da prva novica v radijskemu dnevniku govori o tem, kako v družini Janeza Janše plačujejo položnice za elektriko in šele četrta novica tistega dne je odločitev vlade o dokapitalizaciji več sto milijonske bančne luknje. Slovenski raziskovalni novinarji uspejo priti do podatka o plačevanju položnic za elektriko, kdo je odgovoren za bančno luknjo pa jih ne zanima.

Mali človek

Slovenci se ukvarjamo z rešitvami za ekonomsko stanje v državi. Vsa politika govori o ukrepih za izhod iz krize, kavarniške debate se nemalokrat odvijajo v tej smeri, na forumih se razpravlja o tem. Kakopak, v tradicionalnem bipolarnem blokovskem levo-desnem duhu. A pri spremembah obstajajo vedno tudi učinki višjega reda, ki so težje predvidljivi in izračunljivi.