Mešetarjenje z davkom na dobiček

Za DDV in trošarine pravimo, da so regresivne davščine, saj siromaka prizadenejo enako kot bogataša. Slovenski »siromaki« so zelo trpežni in se ne razburjajo kaj dosti, ko na oltar gospodarske krize darujejo kakšno odstotno točko svojega življenjskega standarda. Polnjenje državnega proračuna z indirektnimi davki je celo pri potrpežljivih Slovencih doseglo svoj skrajni rob.

Ž. Turk, siol.net: Prehitela nas je Češka

Konec avgusta so slovenski mediji objavili podatek, da Slovenija ni več najbogatejša izmed nekdanjih socialističnih držav. Po bruto domačem dohodku na prebivalca z upoštevanjem kupne moči nas je prehitela Češka. To je tista Češka, iz … Beri dalje

Prazni in polni kozarci v Sloveniji

Slovenija že poldrugo leto doživlja precejšnjo gospodarsko rast. A žal politika (v prvi vrsti vlada) te številke včasih uporablja zelo zavajajoče. Kot da gre za dokaz, kako se v Sloveniji sedaj cedita med in mleko. Na tej podlagi je bilo v zadnjih mesecih sprejetih kar nekaj ukrepov, včasih tudi zelo populistično in z jasno volilno računico.

Več ‘resnic’ tudi v svetu financ

Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki ga je v teh dneh sprejel parlament, gotovo ni edino področje, ki razdvaja narod in kjer slišimo vsaj dve ‘resnici’. Vendar resnica je samo ena, drugo je … Beri dalje

ZA uspešno gospodarstvo, ZA blaginjo državljanov

Upravljanje podjetij v državni lasti z nekaterimi izjemami ni na ustreznem nivoju. Pavšalno zmanjševanje števila zaposlenih in znižanje plač ne izboljšuje kakovosti in učinkovitosti javnega sektorja, ampak je za kakovost in učinkovitost javnega sektorja potrebno uvesti enake pristope upravljanja, kot kažejo domači in tuji zgledi, tudi v naši neposredni bližini.

Zgubljeno s prevodom

Poraz. Katastrofa. Vladna pogajalska nesposobnost na ento potenco. To je samo nekaj od (morda) bolj prijaznih komentarjev, ki so pospremili sklep pogajanj med vlado in sindikati javnega sektorja. Pravzaprav, to niso bila pogajanja, a posteriori lahko rečemo, da je bilo enostransko postavljanje pogojev, ki mu je tisti socialni partner, ki velja za močnejšega, povsem podlegel. Miro Cerar je po “spopadu” s sindikati izpadel tako, kot bi Kung fu panda izzval Brucea Leeja na pretep.