V nekdanji NDR uničenega 5 % arhivskega gradiva, v Sloveniji več kot 80 %

Seveda jim v Nemčiji niti na kraj pameti ne pade, da bi omenjeni arhiv zaprli. Prav tako tam ni prav nič slišati o tem, da bi se pripravljal kakšen referendum na temo arhivov. Zakaj le?! Nemci so preprosto povedali, da sta nacionalni socializem in komunizem nedemokratična politična sistema, ki ju je potrebno obsoditi. Tudi zaradi razvoja, gospodarskega napredka in blaginje državljanov.

Hud problem slovenskega naroda in države: blokada zgodovinskih arhivov

Blokada zgodovinskih arhivov razlog hude krize NSi

Javno arhivsko gradivo v javnih arhivih, ki vsebuje osebne podatke, ki se nanašajo na osebe, zoper katere je bil voden postopek zaradi nasprotovanja nekdanjemu enopartijskemu režimu, postane dostopno za javno uporabo 75 let po nastanku gradiva ali 10 let po smrti posameznika, na katerega se podatki nanašajo, če je datum smrti znan, če ni z drugimi predpisi drugače določeno.

Tamara Griesser-Pečar: Evropski zgodovinski spomin

Problem Slovenije je nerazčiščena preteklost

Velike težave so tudi zato, ker je bilo ob osamosvojitvi in v prvih letih po tem, okoli 80% arhivskega gradiva uničenega. Obstaja upanje, da je v beograjskih arhivih marsikaj ohranjeno. Trenutno nekaj kaže, da se stvari premikajo naprej. Delajo se popisi in začenja se skeniranje dokumentov, kakor pa kaže se pa še vedno niso lotili arhivske zapuščine tajne politične policije. Seveda tudi Slovenija ni pokazala preveč velike vneme, da se to uredi.

Je bila tranzicija v Sloveniji uspešna?

Tranzicija je v Sloveniji potekala povsem drugače kot domala v vseh postkomunističnih državah Vzhodne Evrope. Medtem ko je večina teh z radikalnimi reformami prestrukturirala svoje gospodarstvo, je Slovenija obdržala stare strukture in šla po poti majhnih korakov, ki pa so celoten proces zelo podražili. Zaradi tega je dramatično padla konkurenčnost Slovenije.

Zgodovinski premišljevanji meseca

Ob zadnjem mlaju je potekala dražgoška ceremonija. Na kraju zločina je osrednji govornik krstil Dražgoše za »slovenske Termopile«. Bistvena razlika je, da so partizani kmalu po začetku boja pobegnili in prepustili Dražgošane nemškemu maščevalnemu besu. »Farške vasi pa res ni škoda«, so govorili partizani, ki so še dan pred bitko prisegali, da bodo Dražgošane varovali.

Jože Strgar: Presenečenje

Presenečen sem nad novim odkritjem udbovskih arhivov. Ni še dolgo od tega, ko smo poslušali in prebirali obširno polemiko o odpiranju in zapiranju arhivskih udbovskih dokumentov. Ko je šlo pred nekaj leti za dopolnitev zakona … Beri dalje

T. Mamić, Demokracija: Drugorazredna tema

Islamski fundamentalisti, ki uničujejo zgodovinsko dediščino, bodo kaznovani, Slovenci, ki so to počeli pred 20 leti, pač ne. Tako vsaj kaže v tem trenutku. Islamsko državo bo zaradi uničevanja dediščine prej ali slej vsaj simbolično … Beri dalje

Če mi odmeriš smrt, me ne boli …

V zaprašenem Registru (uradnem seznamu oz. evidenci) pripornikov Oddelka za zaščito naroda (Ozne) za Mariborsko okrožje iz leta 1945/1946 je Erik vpisan pod številko 661. Rojen leta 1928, dijak, aretiran po nalogu načelstva Ozne. V mariborskem zaporu se je nahajal v celici št. 39 in sicer do 11. januarja 1946, ko je bil po nalogu načelstva Ozne odpeljan na »transport« z mnogimi drugimi.

T. Griesser Pečar, Družina: Kaj je »odprt arhiv«?

Zgodovinarka dr. Tamara Griesser Pečar o (ne)dostopnosti arhivskega gradiva Dovolite mi za začetek načelno vprašanje. V Študijskem centru za narodno spravo vodite raziskovalno skupino Nasilje komunističnega totalitarizma v Sloveniji 1941–1990. Zakaj je sploh smiselno, da … Beri dalje