Običajno obveščanje tujine ali inkvizicijska miselnost?

SDS je na spletu objavila sporočilo o razmerah v Sloveniji, ki ga je poslala tudi tujim medijem. Zapis govori o “delni restavraciji komunističnih tradicij”, omenja pa tudi razmere v medijih.

V največji opozicijski stranki so pred obiskom nemške kanclerke Angele Merkel ocenili, da je Slovenija tako v gospodarski kot kulturni krizi. V tej, ki jo v stranki označujejo za “kulturni boj”, poskuša sedanja vladajoča koalicija oživiti nekdanji sistem pred uvedbo demokracije v Sloveniji, zatira razpravo o množičnih pobojih leta 1945 in o kriminalnih aktivnostih komunistične tajne policije. V tem kontekstu v stranki omenjajo tudi slovenske medije.

Igor Kršinar:

Vsaka družbena skupina, tudi politična stranka, še posebej opozicijska, ima v demokratični in svobodni državi, kar je kot članica EU tudi Slovenija, pravico obveščati domačo in tujo javnost o aktualnem političnem dogajanju. Torej zapis v nobenem primeru ni sporen. Besedilo, ki zadeva medije, pa potrjuje tisto, kar ZNP vseskozi opozarja, tudi v svoji ustanovni izjavi: da imamo v Sloveniji omejeno svobodo tiska oziroma izražanja javnih stališč, saj nimamo medijskega pluralizma v polnem pomenu besede. Nimamo konservativnih dnevnikov, kot je Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v Nemčiji, imamo pa precej dnevnikov (Delo, Dnevnik, Večer, Primorske novice …), ki so naklonjeni levi politični opciji. Mimogrede, tudi FAZ poroča o Sloveniji (zlasti o Titovi cesti in Hudi Jami, odlikovanju Ertla in aferi Velikovec) z drugačnega političnega vidika kot uveljavljeni slovenski dnevniki. Tudi nekateri drugi tuji mediji pišejo o slovenski nostalgiji po komunizmu. Sicer pa tudi ZNP o svojih pogledih na medijski prostor in političnih pritiskih na novinarje redno obvešča tujo javnost, tudi evropski parlament, kjer so našim informacijam še najbolj pripravljeni prisluhniti.

Darko Štrajn:

Pri nas se ne dogaja restavracija komunizma, ampak restavracija predvojnega fevdalizma v obliki SDS-ovske inkvizicijske miselnosti. Zapis kaže na to, da imamo stranko, ki še vedno misli, da bo s strašenjem z obnovo komunizma pridobivala simpatije na Zahodu. Mislijo, da Zahod želi videti, da v Sloveniji nekdo izkoreninja komunizem, a na Zahodu niso več tako neumni. To tudi ni bila modra poteza pred prihodom Angele Merkel, še posebej, ker je njena politika bolj leva, kot je politika naše levice. Bolje se pogovarja s sindikati in je na splošno pozitivno presenečenje. Če bi mi imeli takšno desnico, bi lahko bili res zadovoljni. …….

Več: Siol