Novakova: Nova koalicija se želi izogniti predčasnim volitvam

Avtor pogovora: Aleksander Kolednik. Delo vlade Janeza Janše. Pričakovanja do nove koalicije. Prvi zapleti z ministri. Razmere v Novi Sloveniji. O teh in drugih temah smo se na Planet Siol.net pogovarjali s predsednico Nove Slovenije Ljudmilo Novak.

Kako ocenjujete delo vlade Janeza Janše, v kateri je sodelovala vaša stranka?

Ker smo bili del te vlade, njeno delo v enem letu seveda ocenjujem kot pozitivno. Sprejeli smo nekaj pomembnih reform, predvsem na področju pokojninske in delovnopravne zakonodaje.

Bili smo na dobri poti, da s slabo banko rešimo vprašanja bank in dajanja posojil. Tudi zakon o uravnoteženju javnih financ je bil dobra poteza, ker smo z njim zmanjšali primanjkljaj države.

V kratkem času smo tako sprejeli nekaj dobrih ukrepov v podporo gospodarstvu in nekaj zelo pomembnih reform, ki bodo v prihodnosti prinašale dobre rezultate, žal pa si bodo tisto, kar je bilo dobrega, potem pripisali drugi. Sadove obiramo nekaj mesecev po sajenju.

Vam je morda danes za kakšno stvar žal? Bi, gledano z današnje perspektive, morda kdaj ravnali drugače?

Mogoče ni bilo najboljše komuniciranje z javnostjo. Tudi znotraj koalicije bi se morali več pogovarjati, da bi vsi imeli večji občutek vključenosti in tudi odgovornosti. Nekatere pozitivne ukrepe bi lahko medijsko bolje predstavili. Sama tudi nisem spodbujala ideološkega boja oziroma sem se zavzemala za to, da ne bil ideološki boj v ospredju, ampak da bi se ukvarjali s konkretnimi težavami in poskušali k temu čim bolj pritegniti tudi opozicijo.

Sodelovanje bi bilo potem lažje, delo pa bolj učinkovito. Seveda je bilo prisotno tudi sodelovanje z opozicijo. O slabi banki, holdingu in fiskalnem pravilu so bile ustanovljene celo delovne skupine, lahko bi pa bilo tega sodelovanja tudi več.

Nova vlada se je že na začetku znašla v težavah zaradi ministra za infrastrukturo Igorja Maherja, ta je zaradi domnevne gradnje na črno odstopil. Kako vi vidite ta zaplet in razplet?

Mislim, da je naredil dobro potezo, ko je prevzel odgovornost za to, kar so mu očitali, in s tem omogočil, da vlada dela nemoteno naprej brez tega madeža. S tem je postavil neke standarde.

Upam, da se jih bodo v prihodnosti držali tudi drugi ministri, vendar bom verjela, da se želi ta vlada zares spoprijeti s korupcijo oziroma jo odpraviti šele takrat, ko bo predsednica vlade javno pozvala Zorana Jankovića k odstopu z županske funkcije, kajti prav na tej funkciji se mu očita velika korupcija oziroma to izhaja iz poročila protikorupcijske komisije.

Dokler pozivajo k odstopu ljudi, ki sicer imajo neke grehe, ki pa niso primerljivi s tem, kar se očita Zoranu Jankoviću, pa ne verjamem, da ima ta vlada resne namene spoprijeti se s korupcijo.

Menite, da je Bratuškova sposobna narediti ta korak in pozvati Jankovića k odstopu?

Mislim, da bo to storila le, če se bo z Jankovićem sporekla oziroma ko bosta na različnih bregovih glede pomembnih stvari.

Nekateri menijo, da je tudi Roman Jakič neprimeren za ministra za obrambo, saj naj bi zaviral osamosvajanje Slovenije. Kakšno je vaše mnenje?

Ljudje se sicer res spreminjamo. Včasih spreminjamo tudi svoja stališča in poglede. Seveda pa je ravno pri njem neka oteževalna okoliščina glede na njegove izjave pred leti, ko je resnično nasprotoval nastajanju Slovenske vojske. To zagotovo poslabšuje njegov položaj in kredibilnost ministra za obrambo oziroma zmanjšuje ugled znotraj vojske in tudi v javnosti.

V javnosti se je pojavilo tudi Jakičevo dopisovanje s Klemenom Grošljem glede kadrovskih rošad na Morsu.

Vsak si lahko dopisuje, s komerkoli hoče, vendar menim, da je škoda, da se nekateri kadri diskreditirajo, namesto da bi uporabili njihovo znanje. Sama vedno zastopam stališče, da je pametno in prav, če nekdo dobro dela, da njegove izkušnje in znanje uporabi tudi naslednik. Seveda ga lahko postavi na kakšen drug položaj, da pa nekdo diskreditirajo na način, kot je razvidno iz tega pisma, pa je obžalovanja vredno.

Mediji so v preteklih dneh poročali, da se je v VIP-loži na nogometni tekmi, v kateri je sedela Bratuškova, pojavil tudi domnevni vodja slovenske podružnice balkanskega narkokartela Dragan Tošić. Kako vi gledate na ta dogodek?

Takšno druženje vzbuja skrb. Potem se človek resnično vpraša, kakšne so te povezave in zakaj je bila v Balkanskem bojevniku sodba takšna, kot je bila. To je skrb zbujajoče in prinaša nekatere pomisleke.

Je nova koalicija dovolj trdna, da bi se lahko resno spopadala s krizo v državi?

Trenutno jih najbolj povezuje želja, da bi se izognili predčasnim volitvam. Mislim, da računajo na to, da jim bo v tem letu uspelo povečati rating svojih strank. Ne verjamem, da dajejo prednosti skrbi za državo, ampak skrbi za rešitev lastnega položaja.

Seveda pa so legitimno in legalno izvoljeni. Treba jim je dati možnost in priložnost. Če bodo presenetili in bodo vendarle dobro delali, bo to dobro tudi zame in za vso Slovenijo. To si pa vsi skupaj želimo.

Kdo je po vašem najšibkejši člen nove koalicije?

Po moje je najšibkejši člen te vlade Igor Lukšič, ki je zunaj vlade, kajti kot predsednik pomembne koalicijske stranke bo lahko nasprotoval potezam, ki jih bo naredila vlada. Lahko bo celo notranja opozicija, če tako rečem, tudi glede na to, kolikor ga sama poznam, in glede na to, da je že od začetka nasprotoval novi koaliciji oziroma se je zavzemal za predčasne volitve.

Imamo pa tudi nekaj izkušenj z Gregorjem Virantom, ki velikokrat spremeni svoje stališče. Ne nazadnje mora Karl Erjavec rešiti notranje težave v DeSUS. Pozitivna Slovenija mora pretrgati popkovino z Jankovićem in njegovo dediščino. Vsaka stranka ima po svoje neke notranje težave in zato obstaja možnost, da te težave postanejo tudi vladne. Poleg tega je velika težava tudi boj za energetiko, ki se odvija že ves čas.

Menite, da je tudi zaplet z Maherjem del boja za energetiko?

Tudi to je mogoče. Zgodba se očitno nadaljuje z novimi ovadbami črnograditeljev.

Veliko je ugibanj o vplivu Zorana Jankovića, Milana Kučana in Gregorja Golobiča na kadrovanje in delovanje vlade Alenke Bratušek. Kakšen je po vašem mnenju vpliv teh “stricev iz ozadja”?

Glede na njihovo vlogo in povezanost z Alenko Bratušek je to povsem verjetno in mogoče. O vseh treh se govori, sama nimam dokazov, da vlečejo poteze iz ozadja. Menim, da je to povsem realna in verjetna možnost.

Kakšno pa je vzdušje v vaši stranki zdaj, ko ste prešli v opozicijo?

Članstvo na terenu meni, da je bila naša vloga v koaliciji pomembna. Seveda obžaluje, da je ta naša vlada razpadla.

Članstvo meni, da je prav, da je NSi do konca vztrajala v vladi, da je pri tem izkazala pokončno in premočrtno držo, da nismo bili tisti, ki smo rušili vlado, da smo bili konstruktivni in povezovalni člen vlade in da je prav, da je NSi zdaj v opoziciji.

Odločili smo se, da bomo konstruktivna opozicija. Za kar bomo menili, da je dobro, pozitivno in v skladu z našim programom, bomo tudi podprli. Seveda pa bomo tudi kritični do nesprejemljivih oziroma slabih potez nove vlade.

Spet se pojavljajo očitki na račun Mateja Tonina, ker je na matičnem odboru podprl kandidaturo Gregorja Viranta za ministra za notranje zadeve. Že pred časom je glasoval tudi proti znižanju nadomestila za nekdanjega predsednika republike Milana Kučana. Kaj vi menite o teh Toninovih potezah?

V poslanski skupini NSi je bil sprejet sklep, da se bo na predstavitvah ministrov vsak poslanec sam odločil, ali je bila predstavitev ustrezna ali ne. Torej ni šlo za podporo ministru, ampak za odločitev o tem, ali je bila predstavitev ustrezna.

Naši poslanci so tako za različne ministre glasovali različno. Matej Tonin je glasoval povsem v skladu z odločitvijo poslanske skupine. Menil je, da je bila predstavitev Viranta ustrezna. Vsi poslanci pa so glasovali proti novi vladi.

Kar zadeva glasovanje v podporo amandmaju, po katerem je ostal tisti dodatek nekdanjemu predsedniku, je bilo veliko, celo preveč izrečenega in napisanega. Predvsem pa je bilo okoli tega glasovanja napletenih preveč neresničnih zgodb. Menim, da je bilo to glasovanje, ki ga Tonin obžaluje, ker je razočaralo nekatere naše volivce, izrabljeno za obračunavanje z njim, predvsem tistih, ki v njem vidijo perspektivnega mladega politika in tekmeca.

On je ponudil tudi odstop s funkcije vodje poslanske skupine. Izvršilni odbor NSi je to zavrnil, ker je dober vodja poslanske skupine. Seveda smo obžalovali tisto njegovo glasovanje, ker pač ne podpiramo privilegijev, vendar smo sprejeli njegove argumente, s katerimi je pojasnil, zakaj se je v tistem trenutku tako odločil.

Prihajajo te osebe, ki želijo, kot pravite, obračunati s Toninom, iz NSi?

Ne, to niso osebe iz NSi, ampak gre za druge stranke, ki si želijo glasove Nove Slovenije.

Pred nekaj tedni ste dejali, da si želite, da bi NSi postala gonilo desnice. Ali to pomeni, da želite odvzeti primat SDS, ki je trenutno največja desnosredinska stranka?

Nova Slovenija si je zastavila cilj, da se na naslednjih volitvah čim bolj približa desetim odstotkom oziroma da vsaj podvoji število poslancev. Naš cilj je deset odstotkov. Želimo se utrjevati kot moderna, sodobna krščanskodemokratska stranka, pri čemer ni pomembna le opredelitev, da smo desna stranka, ampak želimo biti stranka, ki zna povezovati vse tiste, ki želijo delovati državotvorno in pozitivno za Slovenijo.

Kakšno pa je vaše sporočilo državljankam in državljanom pred bližajočo se veliko nočjo?

NSi temelji na vrednotah krščanske demokracije, ki so tudi del vrednot slovenskega naroda. Tudi praznovanje velike noči in vsi običaji, ki spada zraven, so del naše tradicije, zato želimo vsem državljanom, da bi v tem duhu praznovali veliko noč. Kristjanom pa želimo blagoslovljene praznike in novo upanje v prihodnost.

Vir: Siol