Noro genialna ideja Bratuškove: SOZD Slovenski gradbeni holding

Avtor: Jože P. Damijan.

Predsednica vlade Alenka Bratušek je danes v intervjuju v Mladini predlagala: »Menim, da bi morala država ustanoviti gradbeno podjetje. To je eden izmed načinov, kako zagotoviti, da bo delo ostalo tukaj.«

Ideja gospe predsednice vlade je naravnost izvrstna! Genialna. Škoda, da se je nismo spomnili že prej. Še bolj me žre, ker se je nisem spomnil že sam. Pa tako logična je, da se res počutim intelektualno podhranjenega, da se nisem tega domislil.

Absolutno podpiram idejo, da slovenska vlada ustanovi SOZD Slovenski gradbeni holding (SOZD – sestavljena organizacija združenega dela), ki ga bodo sestavljala podjetja Slovenija – visoke gradnje d.o.o., Slovenija – nizke gradnje d.o.o., Slovenija – strojne inštalacije d.o.o. in Slovenija – zaključna dela v gradbeništvu d.o.o. Morda bi lahko v ta SOZD vključili še podjetje za urejanje okolice, denimo Slovenija – vrtnarske storitve in urejanje okolice d.o.o.

Na ta način bi ves gradbeni posel, ki ga bo generirala sedanja vlada z infrastruktrunimi projekti, ostal v slovenskih rokah. Še več, ves denarni tok bo ostal kar znotraj države, saj se bo prelival iz proračuna neposredno v SOZD Slovenski gradbeni holding, ki bo v 100-odstotni državni lasti. Tako bo vlada lahko zagotovila, da se denar iz javnih infrastrukturnih projektov ne bo prelival v žepe zasebnih tajkunov.

Prednost tega predloga je tudi v tem, da bi lahko v SOZDu Slovenski gradbeni holding zaposlili večino sedaj brezposelnih, ki bi “združevali dela in sredstva” v skupni izgradnji domovine.

Predlagam tudi, da ta SOZD Slovenski gradbeni holding vodi kar Zoran Janković, ki se je izkazal za odličnega menedžerja tudi pri gradbenih poslih, ki jih je naročila mestna občina Ljubljana. Pa še izognili bi se očitku o možnem prelivanju javnega denarja zasebnim podjetjem, saj bi vsa dela opravila kar podjetja znotraj SOZDa Slovenski gradbeni holding. Njegov namestnik pa naj bo Gašpar Gašpar Mišič, ki ima več kot odlične reference s področja gradbeništva in nepremičninskih poslov. V tem trenutku je ključno, da Slovenija v napore obnove domovine vpreže svoje najbolj odlične strokovnjake.

Naslednja ključna prednost tega podviga bo, da se na ta način država tudi izogne vsem tem dolgotrajnim javnim razpisom, nepotrebnim zapletom s pripravo razpisne dokumentacije in možnimi revizijami, s čimer se močno skrajša čas od priprave dokumentacije do začetka gradbenih del.

V tej zvezi se sicer lahko pojavita dva možna zapleta. Eno je vprašanje cene, saj zaradi izpustitve javnih razpisnih postopkov ne bi mogli računati na nižjo ceno, ki se oblikuje v primeru konkurenčnih ponudb. Verjamem pa, da bodo državni planerji znali izračunati pravo stroškovno ceno gradbenih storitev in da davkoplačevalci zaradi tega ne bi bili na slabšem.

Drugi problem pa se nanaša na možne očitke Evropske komisije (EK) glede netransparentnosti izvedbe teh poslov in morebitne državne pomoči države same sebi. Verjamem pa, da bi gospa Bratušek s svojim šarmom uspela prepričati EK, da je to optimalna rešitev. Pri tem se lahko sklicuje na svetle zglede iz Severne Koreje ali Kube, kjer tak način izvajanja javnih infrastrukturnih projektov izvrstno deluje že desetletja. Treba si je le pogledati razvitost in kvaliteto njihove javne infrastrukture.

Projekt SOZD Slovenski gradbeni holding pa se ponuja kot odlična iztočnica za nadaljevanje tega procesa “združevanja dela in sredstev”. Napovedane spremembe sanacije bank prek slabe banke gredo namreč natančno v tej smeri. Država bo nacionalizirala kapitalske deleže v podjetjih, ki ne morejo vračati kreditov bankam, pri čemer pa jih ne bo privatizirala, kot je predvideval (še) veljavni zakon. Pač pa bo te deleže ohranila v državni lasti in podjetjem pomagala pri razdolževanju, tako da jim bo pomagala najete kredite reprogramirati iz kratkoročnih v zelo dolgoročne in v ta namen dala državna poroštva. V idealnem primeru bo prišlo do ponovnega 100-odstotnega podržavljenja celih gospodarskih panog. Na ta način bo vlada učinkovito združila sanacijo bank z nacionalnim interesom. Končno se bomo vrnili nazaj v domačen in topel demokratični socializem z državno lastnino in delom za vse.

Ob predsednici vlade s takšnimi genialnimi idejami in njenih modrih svetovalcih lahko resnično z optimizmom zremo v svetlo prihodnost.

Vir: Damijan blog