Nevarne ženske

zenskaV zadnjem mesecu so mnogi levičarski mediji pri nas jadikovali zaradi Trumpove zmage. Nekateri so izrazili zaskrbljenost, da bi Trumpova politika, in celo njegova žena Melanija, utegnili ogroziti ugled Slovenije v svetu (npr. Mateja Hrastar v Dnevniku).

A Melanija ne bi bila prva, ki bi utegnila ogroziti ugled naše podalpske domovine. Če pobrskamo malce po zgodovini, zasledimo mnoge za nas usodne dogodke. Leta 1396 so v krvavi bitki pri Nikopolju Turki potolkli cesarja Sigismunda Luksemburškega in njegovo krščansko vojsko. Poraženega cesarja je iz bojnega meteža rešil celjski grof Herman II. Sigismund se ni izkazal za nehvaležnega. Nekaj let kasneje se je poročil s Hermanovo hčerko Barbaro. Ta je zapustila majhno Celje in bila leta 1414 v Aachnu kronana za cesarico Rimsko-nemškega cesarstva. Slovela je kot dobra diplomatka, v zasebnem življenju pa se je med drugim posvečala alkimiji in astrologiji. Njeni politični nasprotniki so te veščine uspešno izrabili za diskreditacijo prve dame RNC. Imenovali so jo »nemška Messalina«, skoraj vampirka, Hartmann Schedel jo je v svoji Kroniki opisal kot »polno nenasitnega mesenega poželenja in smrdljivi sod vseh pregreh«. Pri širjenju negativne podobe je sodeloval tudi celjski nasprotnik, Enea Silvio Piccolomini, kasnejši papež.

400 let kasneje je hiter politični vzpon doživela tudi Eva Lucija Cecilija Viktorija Kraus. Na začetku 19. stoletja se je z družino preselila iz Idrije na Dunaj, kjer je leta 1805 srečala cesarja Napoleona, bila njegova »spremljevalka«, dobila plemiški naziv (baronica Wolfsberg), sliko v naravni velikosti (ta se je kasneje znašla celo na paragvajski znamki) in konkretno visok znesek na svoj bančni račun. Sama je trdila, da se je imperator z njo celo poročil. Po njegovem pregonu na Elbo sta s Krausovo prekinila stike.

victoria_kraus_on_a_stamp_of_paraguay

Tretji primer revolucionarno hitrega vzpona pa prinaša Mačkova Pepca, poročena Kardelj. Predvojna komunistka, ena vodilnih v krvavi revoluciji, povojna partijska funkcionarka. Z glavnim ideologom samoupravnega socializma sta živela v nacionalizirani vili v Tacnu, po moževi smrti pa je izginila iz javnega življenja. Govorilo se je, da je zahajala v pleterski samostan in iskala duhovno tolažbo pri sv. Tereziki. Marca 1990 je Tribuna objavila pismo z njenim imenom, v katerem je najostreje obsojala zločine lastnega komunističnega aparata in pozvala k obsodbam. Tri tedne po objavi tega pisma, ki ga Tribuna ni nikoli demantirala, je bila Pepca mrtva. Kot vzrok smrti se v medijih pojavijo srčna kap, samomor in celo umor po naročilu njenega lastnega brata Matije. Ponovna obdukcija ni bila možna, ker je bila Pepca upepeljena, pa še žara naj bi bila ukradena … Kot zgodovinar vem, da na teh govoricah in indicih ne morem graditi zgodovinske pripovedi, čeprav so v njih tudi zrna resnice. Zaradi laži, ki je stalna spremljevalka komunistov, je zgodovinsko težje preučiti Pepco, kot pa Barbaro in Evo Lucijo Cecilijo …..

Vsem trem zelo različnim ženskam s Slovenskega so skupni imenovalec močni moški liki, ki usodno zaznamujejo njih in zgodovino. In imajo veliko nasprotnikov. Sigismundu nasprotuje ogrsko plemstvo, Napoleonu protifrancoska koalicija, Kardelju pa vsak normalen demokrat. A zaradi Barbare ogrsko plemstvo ne organizira križarske vojne proti Celju. Zaradi Eve Lucije Cecilije Viktorije Sveta aliansa ne opustoši naših dežel. Zaradi Pepce nismo deležni politične osamitve in Natove vojaške intervencije …

Zakaj se torej naši levičarji bojijo Melanije, ki se je uvrstila med najvplivnejše ženske? Morda zaradi Trumpovih nasprotnikov, ki so že napovedali izseljevanje iz ZDA v vesolje. Tam zgoraj se utegnejo vprašati, od kod je doma žena povzročitelja apokalipse. In začeti vojno zvezd zoper Slovenijo.