Nevarne sanje

Avtor: Uroš Urbas. Nova vlada ljudem daje nevarno upanje s populističnima obljubama, da bo končala varčevanje in začela ustvarjati nova delovna mesta.

Te obljube so nevarne, ker so nerealne in ker vlada obljublja, da bo prevzela odgovornost za materialne pogoje svojih državljanov; namesto da bi sami poskrbeli zase, naj bi zanje poskrbela država. Razčistimo takoj na začetku: varčevanje bo vlada lahko končala, če se ji bo na mednarodnih trgih uspelo toliko zadolžiti, da bo izpolnila svoje obljube – pripravljenost, da Sloveniji posodijo denar, pa ni v rokah vlade, temveč tistih tujcev, ki imajo denar. Ostaja še neodgovorjeno vprašanje, kdo in kdaj bo vračal ta posojila.

Kar pa zadeva ustvarjanje novih delovnih mest, sta možnosti dve: ali nove zaposlitve v javni upravi (bog nas obvaruj te norosti) ali pa nova državna, zlasti gradbena podjetja. Ta bi po mnenju ekonomistov, ki s simpatijami gledajo na novo levo vlado, zagnala nov investicijski cikel. Komu in po kakšni ceni bi ta podjetja prodajala svoje storitve in izdelke, je za idejne očete te rešitve vprašanje, ki je v tej fazi nepomembno. Le upamo lahko, da nas bo Evropa obvarovala pred takimi norostmi. Slovenija namreč nima naravnih bogastev, kot je nafta (naravno bogastvo domačega znanja, kot ga radi poudarjajo nekateri ugledni profesorji, še ni nafti enakovredna dobrina), niti ni Singapur.

Ampak poigrajmo se še malo z vladno obljubo po ustvarjanju delovnih mest: naše najboljše podjetje, novomeški farmacevt Krka, bo letos v skupini ustvarilo 550 novih delovnih mest, od tega v Sloveniji okoli 300. Statistika kaže, da je v Sloveniji trenutno 124 tisoč brezposelnih, pred nastopom krize jih je bilo 68 tisoč. Kriza nam je na zavod za zaposlovanje poslala 56 tisoč ljudi. Dejansko pa smo izgubili okoli 70 tisoč delovnih mest, kajti zdaj imamo v Sloveniji manj kot 800 tisoč zaposlenih in več kot 600 tisoč upokojencev. Ampak če bi želeli brezposelnost znižati na predkrizno raven, da bi ustvarili 56 tisoč novih delovnih mest, bi potrebovali vsaj sto (!) tako uspešnih družb, kot je Krka. Če bi bili še malce bolj izbirčni in bi želeli zgolj službe v Sloveniji, bi potrebovali kar 190 zaposlovalcev, kot je Jože Colarič. Mar res menite, da ima Slovenija dvesto (s številko: 200) novomeških Krk, ki bi lahko ustvarile toliko novih mest ob predpostavki, da ne bo izgubljeno nobeno novo delovno mesto?

Prej ko se sprijaznimo, da novih služb brez korenitih sprememb Slovenije ne bo, prej bomo prišli do rešitev. Do tedaj vam iskreno svetujem dvoje:

1. Če ste brezposelni, da ne čakate, kdaj vam bo vlada Alenke Bratušek (ali katerakoli druga vlada za njo) ponudila službo, ker vam je ne more; čim prej začnite razmišljati kot podjetnik, kaj znate delati takšnega, da bi nekdo bil pripravljen za to plačati.

2. Da svojim otrokom in vnukom čim prej postavite prijazno vprašanje, zakaj in kaj si želijo študirati. Ker bi se radi imeli lepo in brezskrbno, tako kot generacije študentov pred njimi, ali zato, ker bi s tem znanjem radi kaj ustvarili. Po končanem študiju bodo imeli na izbiro zgolj dvoje: da gredo zaposlitvene priložnosti iskat v tujino ali pa da ustanovijo svoje podjetje.

Pri tem pa ne pozabite na nasvet, četudi ga je dal Janez Janša ob odhodu iz kabineta predsednika vlade: Ostanite veseli.

Vir: Finance