Nanotehnološki dan na Ptuju

Prejšnji konec tedna (18. – 19. marca 2011) je bil na Ptuju Sedmi nanotehnološki dan. Organizirali so ga člani Odbora za znanost in tehnologijo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Srečanja o povezovanju znanosti in gospodarstva se je udeležilo več kot 250 ljudi. Rdeča nit razmišljanja udeležencev so bile teme vezane na nanotehnologijo, bioniko in biomimetiko. Janez Škrlec, vodja odbora za znanost in tehnologijo pri Obrtno-podjetniški zbornici je povedal, da se je srečanja udeležilo izredno veliko predstavnikov malih in mikro podjetji, kar kaže, da se ti že zavedajo pomena znanosti v gospodarstvu. Čeprav je na nanotehnološki dan na Ptuju prišlo okoli 50 doktorjev znanosti iz različnih slovenskih tehniških fakultet ljubljanske univerze in iz Instituta Jožefa Štefana in ljubljanskega kemijskega inštituta, so organizatorji močno obžalovali odsotnost rektorjev slovenskih univerz.

Uvodno predavanje je imel direktor Instituta Jožefa Štefana prof. dr. Jadran Lenarčič, ki je okrcal neuspešno vlado in opozoril na alarmantne razmere v gospodarstvu in izpostavil izredno slabo sodelovanje med gospodarstvom in znanstveno sfero. Poudaril je, da naša družba potrebuje ustvarjalne ljudi, teh pa znatno primanjkuje. V nadaljevanju srečanja so priznani slovenski znanstveniki predstavili svoje dosežke.

Doc. dr. Iztok Kramberger s Fakultete za elektroniko Univerze v Mariboru, ki sodeluje tudi v Evropski vesoljski agenciji (ESA), je prvikrat predstavil javnosti pomembno povezavo med nanotehnologijo in bioniko. To povezavo je nadgradil z razvojem uporabe memristorjev kot posebnih elementov v določeni aplikaciji, ki se kaže kot alternativa možganskim celicam. Prof. dr. Barbara Simončič z Naravoslovne fakultete Univerze v Ljubljani je predstavila razvoj pametnih tekstilij s posebnim poudarkom na biomimetičnih tekstilijah, ki bodo že v tem desetletju postale aplikativne v komercialni uporabi, pa tudi za vojaške in vesoljske namene. Za številne razvojno usmerjene podjetnike je bilo še posebej zanimivo bolj praktično usmerjeno predavanje dr. Maje Remškar iz Instituta Jožefa Štefana, ki je predstavila pozitivne in negativne vidike razvoja nanotehnologij, še zlasti nanomaterialov. Tu gre za področje molibdenovih nanocevk, ki bodo učinkovito povečale lastnosti maziv in zmanjšale porabo energije. Poleg omenjenih predavateljev so nastopili še prof. dr. Danijel Rebolj, ki je predstavil uporabo nanotehnologije v gradbeništvu, o nanoelektrokalorikih, kot potencialnih materialih v grelno hladilnih napravah pa je spregovorila Brigita Rožič iz Instituta Jožefa Štefana v Ljubljani.

Po uradnem strokovnem delu srečanja so imeli tudi okroglo mizo, ki so jo poimenovali:  Politehnika, novo partnerstvo med znanjem in podjetništvom, ki jo je vodil Janez Škrlec. Na koncu nanotehnološkega dneva na Ptuju je župan Štefan Čelan poudaril, da Ptuj in Slovenija potrebujeta še več podobnih srečanj in znanstveno-podjetniških povezav.

Foto: Wikipedia