Minister za izobraževanje, mentor pri plagiatu

V intervjuju, ki ga je z Majo Jančič Bogataj za Sobotno prilogo dela pripravil lenart Lenart J. Kučić, najdemo tudi naslednjo informacijo o plagiatu:

“Nekdanja študentka je na googlu iskala elektronsko kopijo magisterija, ker je potrebovala neki podatek za življenjepis. Poleg njenega dela ji je iskalnik predlagal še diplomsko nalogo s podobnim naslovom. Odprla je datoteko z neznano diplomo in ostrmela.

Avtor diplome je prepisal velik del njenega magisterija, a je ni niti enkrat citiral ali omenil v bibliografiji. Pritožila se je fakulteti in jih opozorila na plagiat, a so ji odgovorili, da nimajo pravilnika, po katerem bi obravnavali njen primer, zato so ji svetovali, naj kršitelja toži. Fakulteta je hotela odločitev prepustiti sodišču, mentor prepisane diplome ni prevzel objektivne odgovornosti, plagiator je obdržal diplomo.”

V nadaljevnju Maja Jenčič Bogatej še pove:

“Če plagiatorstvo ne bi postalo novo orožje za politično obračunavanje, se te spremembe verjetno ne bi zgodile, zato nam je politika nehote naredila veliko uslugo. Če bodo morali vplivni politiki in gospodarstveniki zapuščati položaje zaradi plagiatorstva, to ne bo več veljalo za manjši prekršek ali celo iznajdljivost. Največ pa bo odvisno od naše politične in akademske kulture. Če hočemo postati podobni zahodnim demokracijam, bi morali slediti tudi zgledom, kakršnega je postavila nekdanja nemška ministrica za izobraževanje Annette Schavan.

Ki je februarja odstopila zaradi suma plagiatorstva v njenem doktoratu? (vprašanje novinarja)

Njen primer je zelo poučen. Schavanova je bila ena najtesnejših sodelavk kanclerke Angele Merkel. Vse obtožbe o plagiatorstvu je zanikala in zagotovila, da bo svojo nedolžnost dokazala pred sodiščem. A kljub temu ni čakala na odločitev komisije ali sodišča, ampak je odstopila sama – zaradi politične higiene in da ne bi škodovala stranki. V zrelem političnem okolju bi se morala, denimo, slovenska premierka Alenka Bratušek že samo zaradi suma plagiatorstva sama odreči mandatarstvu. Podobno velja za mentorje, ki v zrelem akademskem okolju ne bi mogli brez posledic spregledati očitne plagiate.”

Medklic novinarja: “V Sloveniji pa premierka čaka na odločitev posebne komisije na FDV, mentor prepisane diplome iz vašega primera Jernej Pikalo je postal njen visokošolski minister … ”

Maja Jenčič Bogataj: “Kar kaže, da nas čaka še dolgotrajno politično in akademsko očiščenje, če hočemo postati zrela družba.”

Vir: Sobotna priloga dela