Mastnak: Kdo pri nas v resnici vlada?

Kaj je uspešno vladanje? Slovenski premier je, v povzetku državne tiskovne agencije, na to vprašanje odgovoril takole: “Vlada uspešno in učinkovito opravlja svoje dolžnosti in pripravlja zakone ter ima v državnem zboru politično večino, ki podpre predlagane zakone… Po njegovi oceni je Slovenija politično opravilna in reformno sposobna država, zato ni nobenih skrbi, da bi nekatere nestabilnosti v koaliciji imele posledice za delo vlade. Se mu pa zdi institut referenduma zelo liberalen, zato je po njegovih besedah tudi hitro možno doseči zavrnitev zakona ter krepitev nezaupanja.”

/ … /

Pričakujemo lahko, da bo Pahorjev reformni zakon na referendumu padel. Toda to se ne bo zgodilo zato, ker je referendum pri nas “liberalen”, ampak zato, ker njegova vlada nima podpore ljudstva. Referendum ne bo “krepil nezaupanja”, temveč bo izraz že obstoječega nezaupanja velike večine volilnega telesa do Pahorjeve vlade. Nekaj tega nezaupanja je morda zasejala opozicija, ampak večino ga je proizvedel Pahor sam. Če bi prevzel odgovornost za to, bi morda imel več možnosti za uspeh na referendumu.

/ … /

Potem ko je vedno znova izražal nezaupanje do ljudstva, Pahor zdaj stavi na to, da bo njegov zakon rešil “zdrav slovenski egoizem”, da bodo ljudje glasovali zanj kot sebični posamezniki. Še enkrat torej odreka ljudstvu politično pamet – samo zato, ker ga politično ni prepričal. Ni mi do tega, da bi se zgražal nad egoizmom. V danem kontekstu pa si ne morem kaj, da si ne bi mislil, da Pahor vidi svoje preživetje v razpustitvi ljudstva kot kolektivne politične entitete v skupek egoističnih posameznikov. Pač konsekventni neoliberalizem. Na tem že vseskozi dela. Kaj, če ljudstvo, dovolj velik del ljudstva, prav tega noče?

In potem še kronski argument: če bo pokojninska reforma na referendumu padla, bodo “finančni trgi” “prav gotovo zelo hitro ter verjetno zelo radikalno” ocenili Slovenijo kot reformno nesposobno državo. “Prav tako je po njegovih besedah v pripravi tudi že interventni zakon, vprašanje je le, ali ga bo predlagala slovenska vlada ali evropske institucije.” Naš suveren so torej “finančni trgi”. Če bo ljudstvo glasovalo tako, kot jim ni po volji, bo njihovo vrhovno oblast reševal interventni zakon, ki ga bodo po možnosti “predlagale” “evropske institucije”. Tako da se bo vedelo, kdo pri nas vlada. In tudi, da Pahor ni “lutka botrov levice”.

Več: Dnevnik