M. Mozetič za Demokracijo: Slovenija je v težki moralni krizi

Predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič je v pogovoru za Demokracijo izpostavil, da je z delom sodišča lahko zadovoljen. Njegova prihodnost pa je svetla, čeprav so pred njim težki izzivi, tudi zaradi ekonomske in migrantske krize, ki odpira nova varnostna vprašanja.

Poleg omenjenih izzivov bo po njegovih besedah “na preizkušnji naša strpnost, spoštovanje različnosti, sposobnost iskanja skupnih rešitev pa tudi ohranjanje vseh v stoletjih pridobljenih civilizacijskih vrednot, na katerih naj bi temeljila tudi Evropska unija. Menim, da bi moralo ustavno sodišče v teh primerih ohraniti zelo trezno glavo in ne pristati na nevarna stališča, na katera običajno hitro pristane politika, češ da je mogoče zagotavljati spoštovanje človekovih pravic samo v času blaginje in varnosti. Vedno jih je treba spoštovati,” je dejal.

Slovenija je po njegovih besedah sicer v težki moralni krizi, ko smo preprosto pozabili na vrsto vrednot. Določeni dogodki v domovini kot tudi migrantski val in vse, kar je povezano z njim, ne pomagajo k izboljšanju tega stanja, je ocenil.

Pri pogledu v zgodovino je ocenil, da smo pravno državo kot institucijo nekako formalno zgradili. “Bojim pa se, da nam je ni uspelo uresničiti, da nam ni uspelo spraviti v življenje vseh načel in vrednot, ki pomenijo vsebino oziroma bistvo pravne države,” je dodal.

Pravo je po njegovem mnenju potrebno ravno zato, da se urejajo družbeni odnosi in da ne prevlada vojna vsakega zoper vsakega ter da ne prevlada tisti, ki je močnejši. In če tisti, ki bi morali spoštovati načela pravne države, ta načela kršijo ali jih celo zlorabljajo, je to znak, da je nekaj hudo narobe.

Na vprašanje, ali bi bilo treba spremeniti trajni mandat sodnikov, je odgovoril odklonilno. “To je načelo (vrednota), ki zagotavlja neodvisnost sodnika. Trajni mandat pa ne pomeni, da sodnika ne moremo razrešiti. To je ena stvar, ki pri nas očitno ne deluje najbolje,” je ocenil.

Dotaknil se je (ne)izvrševanja odločb ustavnega sodišča, tudi tiste o financiranju zasebnih osnovnih šol. Dejal je, da ustavnemu sodišču zaradi te odločitve očitajo ideološkost, a je v resnici odločitev zelo jasna in enostavna: “Ustava določa obvezno osnovno šolo in ta del se financira iz javnih sredstev. Gre za enako obravnavanje otrok”.

Celoten intervju lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije.