Luka Mesec pravi, da je Janša kriv za bančno luknjo. Zakaj že?

Luka Mesec pravi, da je Janša je kriv. Zakaj že?Mladi nadobudni Luka Mesec je na predvolilnem soočenju o bančni luknji na Pop TV vzneseno zablestel. Vladi Janeza Janše je namreč pripisal vso krivdo za velik dolg države in odgovornost za tajkunske kredite. Kar je sicer le deloma res. Luka Mesec je pozabil, da so tedaj ravno direktorji leve provenience,  Kučanovega Foruma 21, gromozansko obogateli na račun prevzema podjetij s pomočjo tajkunskih kreditov slovenskih državnih bank. Nekaterim je sicer to spodletelo in so za zapahi z milimi obsodbami. Drugi, večina med njimi, pa so še naprej baroni. So začeli kot menedžerji in so sedaj še lastniki, ki so jim podjetja odplačala kredite, kar je svetovni unikum.

Luka Mesec je v zmoti, saj je Janezu Janši kar navrgel, da je njegova vlada sprejela zakon, ki je direktorjem in bankam omogočal menedžerske kredite. Res pa je, da je ravno Janševa vlada sprejela zakon, ki preprečuje menedžerske prevzeme s kreditom z zastavo delnic podjetja, saj je to pomeni oškodovanje gospodarske družbe. Žalostno je to, da Janševa vlada skoraj vse do konca mandata ni dojela problema spornosti tajkunskih  kreditov oz. svoje vloge in svoje odgovornosti, sicer bi ta zakon sprejela takoj ob začetku svojega mandata.

Dejstvo je, da je levica bogatela s tajkunskimi krediti. Med tajkuni ni delavske levice, ne desnice in ne navadnih državljanov. Vsi tisti, ki se še vedno »napredno zgražajo nad gnilim izkoriščevalskim kapitalizmom«, so torej bogateli in na račun podjetij postali še kapitalisti.

Koga zastopa in predstavlja slovenska politična levica?

Vsi ostali, ki spoštujemo tržno ekonomijo in kapital, ki je ustvarjen na trgu, pa smo bili pri lastninjenju oz. delitvi skupnega družbenega premoženja opeharjeni. Ostali smo brez delnic, brez dividend, mnogi z nizkimi plačami in še nižjimi pokojninami. Levici naj bi bil cilj socialna država, a v praksi je to domačijski dedni kapitalizem. Ta pogosto zelo izkorišča zaposlene, saj vegetira na račun nizkih plač in pokojnin, država pa se zadolžuje. Kje je tu socialna država? Koga zastopa in predstavlja torej tradicionalna slovenska politična levica? Ali »kapital«, to je ljudi, ki imajo sedaj kapital,  ki služi samo njim? Ali levica res predstavlja »delo«, ljudi, ki delajo za plačilo? Mnogi zaposleni garajo. a nimajo dostopa do kapitala, pogosto celo ne do plač in zasluženih prispevkov za pokojnino? Očitno to ni levica!

Katero stranko bomo volili? Tisto ki skrbi samo za kapital? Ali tisto stranko, ki skrbi, da zaposleni nismo izkoriščani,  da imamo varno delo, pošteno plačilo?  Katera stranka pa je takšna? Izkoriščanja zaposlenih pa je toliko, kot ga še nikoli do sedaj ni bilo!?