Luč miru iz Betlehema: Z roko v roki

Tudi letos so se predstavniki Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov, Zveze bratovščin odraslih katoliških skavtinj in skavtov, Slovenske zamejske skavtske organizacije in Zveze tabornikov Slovenije – nacionalne skavtske organizacije, Z ROKO V ROKI – kar je letošnji moto akcije – odpravili na Dunaj. Tam so prejeli plamen Luči miru iz Betlehema in ga včeraj prenesli v Slovenijo na regijske sprejeme. Od tam ga bodo začeli skavti, odrasli skavti in taborniki raznašati v svoja okolja. Organizatorji želijo, da bi Luč miru iz Beltehema gorela v vsakem slovenskem domu.

Poslanica letošnje akcije: Z roko v roki

Letošnjo poslanico je takole zapisal Luka Tul, duhovni asistent stega ZSKSS Postojna 1: Tudi ti iščeš nekoga, ki bi ti delal družbo. Osamljenost siromaši, srečanje in sloga pa bogatita in delata ljudi boljše, ustvarjalnejše … srečnejše. Samo s skupnimi močmi in ko – kljub različnosti – gledaš z drugimi v isto smer, lahko delaš svet lepši, svetlejši in bolj človeški. Tudi ta luč bo gorela in razsvetlila svet, ko boš odprl svojo roko in jo podaril. Ne skrivaj je, ne skrivaj se, stopi v korak s človekom, ki ga srečaš. Srečnejši in bogatejši bomo takrat, ko bomo po svetu stopali Z ROKO V ROKI.

Dobrodelni namen

Vsako leto ima akcija tudi dobrodelni namen. Tokratni dobrodelni namen akcije Luč miru iz Betlehema, bo namenjen za odpravljanje posledic novembrskih poplav.

Plakat akcije

Plakat je vsako leto precej simboličen in je kar iskano “blago” med skavti in taborniki. Letos je plakat izdelala oblikovalka Karmen Kristan. Simbolika plakata:
– Biti z roko v roki zmoremo le v edinosti Ljubezni, ki je ta Luč iz katere se napajamo za življenje.
– Hrepenimo po njej, k njej dvigujemo svoje roke iz hladu tega sveta, ki je potopljen v zlo-mraz-črno, da se pogrejemo v toplini Ljubezni, ki je svetloba sama in rojeva vse barve.
– Z roko v roki smo le tedaj z bližnjim, ko se mu odpremo, ga sprejmemo v njegovi barvi (temu kar je), pustimo, da prodre v našo notranjost in nas obarva.
– Resnični odnosi v ljubezni nas zaznamujejo – pustijo sled, nas spremenijo… ( modra + rumena = zelena).
– 9 rok: 9 je število polnosti, ki jo daje Edinost.
– Tako povezani v različnosti tvorimo mavrico, ki je naša zaveza z lučjo Ljubezni.

Ideja in namen

Projekt Luč miru iz Betlehema se je začel leta 1986 na Avstrijski televiziji ORF (Osterreichische Rundfunk), natančneje v njenem studiu v Linzu. V oddaji Luč v temi (Licht ins Dunkel), namenjeni invalidnim otrokom, so organizatorji v zahvalo sodelujočim namesto drobnih daril delili plamen iz votline Jezusovega rojstva v Betlehemu. Ker je oddaja namenjena otrokom, so se odločili, da bo tudi Luč miru iz Betlehema priľgal v votlini Jezusovega rojstva otrok, ki se je v tistem letu še posebej izkazal. Pobudnik akcije želi, da bi na božični večer Luč miru iz Betlehema gorela v čimveč družinah v vseh državah Evrope in jim prinašala mir.

Plamen prižge otrok, ki se je tisto leto še posebej izkazal, v votlini Kristusovega rojstva v Betlehemu in ga prinese na Dunaj že kakšen mesec pred božičem. Glavno prireditev, kjer predstavniki različnih narodov, večinoma so to skavti, prevzamejo Luč miru iz Betlehema, zato pripravijo šele na 2. ali 3. adventno soboto. Prireditev poteka vsako leto v drugi cerkvi na Dunaju v prisotnosti visokih predstavnikov različnih, predvsem krščanskih skupnosti in skavtov iz cele Evrope.

“Akcija je krščanskega izvora in je hkrati tudi odprta za nekristjane. V svojem bistvu pa ima Luč miru religiozen pomen in ne prihaja zgolj slučajno iz Kristusove rojstne votline v Betlehemu, pa čeprav je namenjena vsem ljudem.” (G. Bertl Grünwald, predstavnik PPO (avstrijske skavtske organizacije) v pripravljalnem odboru).

 Vir: Spletna stran Luči miru iz Betlehema

Plakat: Karmen Kristan

Foto: Aleš Čerin