Leve politične skupine želijo utišati vse, ki odstopajo od dominantnih stališč

Napadi na dr. Možino, dr. Dežmana in dr. Strehovca kažejo na to, da je pravica do svobode govora, misli in veroizpovedi v nevarnosti.

V Zavodu sv. Stanislava v Ljubljani je dopoldne v soboto, 13. 10. 2018, potekal tradicionalni Zbor kristjanov in ljudi dobre volje. Rdeča nit srečanja je bila demokracija v medijih. O tem so spregovorili novinarji in publicisti Peter Jančič, Bogomir Štefanič, dr. Boštjan M. Turk, Erika Jazbar in Martin Nahtigal.

Zbrani so z aklamacijo potrdili izjavo organizatorja srečanja, Civilne iniciative Prebudimo Slovenijo. Z izjavo, prebral jo je Jože Kurinčič, izražajo podporo novinarju dr. Jožetu Možini, zgodovinarju dr. Jožetu Dežmanu in nekdanjemu tajniku Slovenske škofovske konference dr. p. Tadeju Strehovcu.

»Dr. Možina in dr. Dežman razkrivata zgodovinska dejstva in svoj pogled na vojni čas, revolucijo in njeno nasilje ter na ostanke totalitarne miselnosti v slovenskem prostoru. To pa jima poskušajo onemogočiti nosilci stare ideologije, predvsem ZZB NOB Slovenije in pozivajo k njunemu utišanju, k ukinitvi oddaj, kot so Pričevalci in Intervju in celo k odpustu dr. Možina z delovnega mesta novinarja TV Slovenija. Posebno skrb vzbujajoče je, da se takemu napadu na novinarja in na svobodo misli in govora ne zoperstavi vodstvo javne televizije. Prav tako vzbuja skrb sodni pregon dr. Tadeja Strehovca, ki se s somišljeniki zavzema za uveljavljanje drugačnega odnosa do splava, kot ga ima liberalni del slovenske družbe. Predstavljanje drugačnega pogleda na splav, kot ga imajo leve politične skupine, ne more biti predmet sodnega pregona. Gibanje Prebudimo Slovenijo se zavzema za dosledno spoštovanje ustavno zagotovljenih pravic do svobode misli, govora in veroizpovedi in protestira zoper težnje po omejevanju svobode, kakršno se kaže v obeh omenjenih primerih. Gre za izrabo politične moči, ki hoče s pritiski in vprašljivimi sodnimi postopki utišati idejne nasprotnike.«

Martin Nahtigal je dejal, da nam aktualni primeri medijske neuravnovešenosti, kljub navidezni demokratičnosti, kot je trenutni linč p. Strehovca in pred tem napadi na Dežmana in Možino, povedo to, kar že vemo – teren visi v levo. »Desetletja pranja možganov v totalitarnem režimu ne bomo popravili prej kot v nekaj generacijah. Strehovec je postal medijski simbol na desni – pravice do govora in veroizpovedi. In tako mora biti naše stališče, kot skupnosti. Kot vrednostno monolitne skupnosti, ki se ne bo pustila ustrahovati. Vendar to ne pomeni, da ni potrebna interna refleksija o tem, kako in zakaj je prišlo do tega.«

Urednik portala spletnicasopis.eu, Peter Jančič je v povezavi z omenjenimi primeri izrazil presenečenje, da je zveza borcev tako močna, da na nacionalni televiziji zahteva ukinitev neke oddaje, v razlogih pa navede celo laži. »Zveza borcev ima očitno velik vpliv, če lahko njen predsednik napiše pismo direktorju televizije in protestira proti temu, da nekdo v tem intervjuju govori, in to je celo vladni predstavnik Dežman, ki vodi komisijo za povojne poboje, in potem na televiziji zaradi takšnega protesta, ki vsebuje celo neresnične trditve, da ni bilo izven sodnih pobojev po vojni, (direktor) reagira.« Jančič ocenjuje, da je prav zaradi pritiska javnosti programski svet RTVS reagiral nekoliko manj ostro kot bi sicer.

Publicist dr. Boštjan Marko Turk je kot nedopustne označil omenjene primere ter dodal, da služijo predvsem zato, da zastrašujejo ljudi. »Jože Možina ni samo človek velike osebne integritete ampak tudi človek velik znanstvene integritete. Te stvari, ki jih izrekata Možina in Dežman imajo težo oz. sodijo v kategorijo, ki se ji reče resničnost. In če je katera institucija v državi poklicana, da širi resničnost in resnico, je to nacionalna televizija.«

Da so dr. Jože Dežman, dr. Jože Možina in dr. p. Tadej Strehovec nekaterim trn v peti že dlje časa, pa je v nadaljevanju poudaril novinar Družine in urednik priloge Slovenski čas, Bogomir Štefanič, ki je pozval tudi k oblikovanju solidarnostne mreže, ki bi pomagala tistim posameznikom, ki bi se znašli v podobnih primerih. »Zdi se, da je pri sedanji konstelaciji političnih zvezd nekaterim krogom očitno poblisnila ideja, da bi v tem obdobju porezali tiste glave, ki štrlijo in ki opozarjajo sistematično na ta vprašanja. To je težko dokazati ampak neka splošna klima je takšna.«

Novinarka v slovenskem uredništvu RAI v Trstu, Erika Jazbar pa je glede omenjenih primerov dodala, da je njihov osnovni cilj, da se utiša tiste, ki odstopajo od dominantnih stališč. »Slovenija se je demokratizirala na institucionalni ravni, sedaj se pa mora demokratizirati še na sistemski ravni. Sistemski ravni do gospodarstva, politike in medijev. Kdaj se bo to zgodilo, ne vem, ni potrebe, da se mudi, to so dolgotrajni procesi, ki se gradijo v desetletjih.