“Last-minute” priložnost za Slovenijo

Avtor: Jože P. Damijan. Vir: Damijan. Ustavno sodišče (US) je presodilo, da bi bila referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu in zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank protiustavna. V primeru razpisa referenduma naj bi bile nekatere temeljne ustavne vrednote bolj nezavarovane kot bo prizadeta vrednota pravice do referenduma.

US je presodilo, da naj bi bile z referendumom prizadete predvsem naslednje ustavne vrednote:

  • učinkovito izvajanje funkcij države, vključno z ustvarjanjem pogojev za razvoj gospodarskega sistema,
  • uresničevanje človekovih pravic, zlasti pravic socialne varnosti in varstva dela ter pravice do svobodne gospodarske pobude,
  • spoštovanje sprejetih mednarodnopravnih obveznosti države,
  • zagotavljanje učinkovitosti pravnega reda Evropske unije na ozemlju Republike Slovenije.

Vir: Finance

Menim, da je s to odločitvijo US končno prevladala zdrava pamet in odgovornost za prihodnost države. Ustavno sodišče je v svoji presoji očitno ocenilo, da bi negativne posledice uveljavljanja pravice do referenduma pomenile večjo grožnjo za ostale ustavne vrednote, kot so predvsem učinkovito izvajanje funkcij države, vključno z ustvarjanjem pogojev za razvoj gospodarskega sistema in uresničevanje človekovih pravic, zlasti pravic socialne varnosti in varstva dela ter pravice do svobodne gospodarske pobude.

Menim, da je ustavno sodišče v tem primeru ravnalo izjemno preudarno in odgovorno. S tem je vsaj na formalni plati zagotovilo pogoje, da bo manj verjetno prišlo do erozije gospodarskega sistema in socialne države, do česar bi nedvomno prišlo z razpisom obeh referendumov. Oba referenduma bi nedvomno privedla do neoperativnosti vlade, nelikvidnosti proračuna v letu 2013 ter do nujnosti prošnje za finančno pomoč EU, s čimer bi bile močno ogrožene nekatere temeljne ustavne vrednote.

Škoda, da se ustavno sodišče ni enako odločilo že lani ob pobudi za razpis referenduma o pokojninski reformi. Brez tega referenduma se bonitetne ocene in stroški zadolževanja ne bi tako poslabšali, hkrati pa bi bila padec gospodarske aktivnosti in zmanjšanje socialnih pravic zaradi uveljavljanja varčevalnih ukrepov bistveno manjša.

S to odločitvijo US Slovenija dobiva bolj operativno vlado ter priložnost, da se izogne prošnji za finančno pomoč. Gre za “last-minute” priložnost. Upajmo, da jo bo Slovenija sposobna izkoristiti.

Vir: Damijan