Kvote

Sleherni september je v znamenju šole in šolarjev. Tako je bilo tudi letos, vendar splošno javno mnenje o šoli se je letos drastično spremenilo. Zgodba o prijazni šoli, ki jo je pred leti spočel bivši LDS – ovski minister Slavko Gaber se je sprevrgla v šolo, ki daje otrokom domala absolutno svobodo, staršem pa visoke stroške. Gaber je šolo tako liberaliziral, da učenci ali pa dijaki med poukom lahko počno prav vse, kar se jim zljubi. Včasih so bili učenci za povzročanje nemira, nereda ali pa motenje drugih sošolcev kaznovani; morali so za par minut na šolski hodnik, da so si lažje ohladili pregreto glavo, ali pa v kot pred tablo. To so bili časi, ko so učitelji in profesorji imeli avtoriteto pa tudi znanje! Spominjam se tudi znamenitega ukrepa »hora legalis«, po katerem je bilo dijakom prepovedano zadrževanje v mestu po enaindvajseti uri zvečer. Danes so podobni ukrepi strogo prepovedani, s pretvezo, da takšni ukrepi omejujejo njihovo svobodo! Da o zgrešenosti tako imenovanega usmerjenega izobraževanja, niti ne govorim.

Šolski minister Igor Lukšič je v svoji zadnji poslanici šolarjem sicer zaželel dobro počutje in prijateljske odnose, o perečih problemih, kot so tople malice, dragi učbeniki, o nasilju in tatvinah v šolah, ter o zimskih počitnicah pa ni spregovoril. Uveljavljeni pedagoški raziskovalec na področju šolstva prof. dr. Igor Saksida pa ob vsem tem ugotavlja še drastičen padec ravni tolerančnih šolskih zahtev v šolah s prilagojenim programom. Te šole namreč delujejo po sledečem principu: vsi dijaki morajo napredovati, ne glede na doseženo stopnjo znanja! Ključni besedici za sleherno šolo sta »kvota učencev«, ki ravnateljem ledenita kri, hkrati pa odločata o količini denarja, ki ga bo šola prejela od Ministrstva za šolstvo in šport.

Zato v zvezi s tem sploh ne preseneča nek neverjeten dogodek v neki šoli, kjer so izpitne komisije konec avgusta zaman čakale na dijake, ki bi morali priti na opravljanje popravnih izpitov. »Nihče ni prišel delat popravca!« Pa kaj! Ubogi dijaki so si samo malo podaljšali počitnice, kdo bi pa hodil po šoli v takšni vročini! Hkrati pa odlično poznajo delovanje sistema kvot, ki so »alfa in omega« šole. Dobro se namreč zavedajo, da jih vodstvo šole, zaradi takšne malenkosti, ko niso prišli na izpit, ne bo ustrezno kaznovalo ampak celo nagradilo. Bodo pač naknadno, izven razpisnih rokov naredili vse potrebno in napredovali v višji razred. Zaradi kvot, se razume!

Foto: Ministrstvo za šolstvo in šport (Avtor: Tamino Petelinsek/STA)