Konec evra?

Poučno pisanje Paula Krugmana, nobelovega nagrajenca za ekonomijo:

“Če želimo razumeti dogajanje okrog evra – in kaj se lahko drugi naučimo iz njega – je potrebno gledati preko časopisnih naslovov. V tem trenutku vsi govorijo o javnem dolgu, kar vzbuja vtis, da gre preprosto za države, ki niso znale omejiti porabo. Toda to je le del zgodbe v primeru Grčije, še manj v primeru Portugalske, v španskem primeru pa sploh ne gre za to.

Dejstvo je, da pred tremi leti za nobeno od omenjenih držav ni kazalo, da je v velikih fiskalnih težavah. Celo grški javni dolg leta 2007 ni bil nič višji, merjeno v odstotkih bruto domačega proizvoda, kot je bil dolg Združenih držav Amerike v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Španija je celo imela proračunski presežek. Vse države so imele velike pritoke tujega kapitala, predvsem zato, ker so investitorji mislili, da so zaradi članstva v evrskem območju grške, portugalske in španske obveznice varne naložbe.

Potem je prišla svetovna finančna kriza in pripadnost v evrskem klubu se je za te države spremenila v past. V letih poceni denarja so plače in cene rasle veliko hitreje kot v preostali Evropi. Zdaj, ko se je dotok denarja ustavil, morajo države znova pridobiti nadzor nad stroški…”

Več: The euro trap