Kaj je narobe s slovensko politiko? (primeri izjav politikov)

Afera Golobič

Poslanka Zaresa Cveta Zalokar Oražem je 9. Julija 2010 v Odmevih izjavila:

»Gospod Golobič, kakorkoli ga že ocenjujemo, je prvi, ki je v Sloveniji svojo napako priznal. Ostali politiki, oprostite, v vsej svoji politični dosedanji praksi imajo drug vzorec, lagati, ne priznati, lagati in še enkrat se sprenevedati. Nihče v slovenski politiki še nikoli ni tako javno priznal napake, kot je v tem primeru, ko je prišlo do te, bom rekla, tega lastniškega deleža, ki ga enemu od medijev ni povedal, ga je pa povedal tistemu, ki ga je moral, torej protikorupcijski komisiji, je to napako priznal.«

Iz njene izjave bi človek lahko sklepal, da je pravzaprav Golobič storil plemenito dejanje. Golobič je pravzaprav žrtveno jagnje. Že res, da je priznal svojo laž, oziroma napako, kot se laž po novem imenuje. Vendar spregledala je en detajl. Da je pravzaprav priznal svojo ‘napako’ potem, ko je bil javno predvajan posnetek njegove lažne izjave. Z drugimi besedami, dobili so ga s spuščenimi hlačami. Očitno je po novem vrednota to, da priznaš dejanje potem ko ti to drugi nedvoumno dokažejo.

Barbara Žgajner Tavš

Februarja letos je vlada nekdanjo poslanko Slovenske nacionalne stranke in kasneje stranke Lipa Barbaro Žgajner Tavš imenovala za vršilko dolžnosti zagovornice načela enakosti v Uradu za enake možnosti. Na portalu vest.si je bil malo po njenem imenovanju objavljen intervju z njo. Poglejmo si nekaj njenih izjav:

»Jaz sem se vedno zavedala za pravično državo, za enak dostop do socialnih dobrin, storitev. In tudi te zadeve bom, dokler bom na tem mestu, upoštevala in spoštovala…Ljudje prevečkrat radi ocenjujemo drug drugega, prevečkrat smo radi preveč kritični. Jaz poskušam graditi na drugih osnovah. Te osnove pa so v prvi vrsti vključevanje, ne izključevanje drugačnih… Ljudje prevečkrat preveč posplošujemo in dajemo preveč negativne ocene, ki imajo lahko zelo negativne posledice na splošno javno mnenje. To je neke vrste mentalna okužba okolja…Jaz sem človek, ki ne gojim do ljudi zamer. Poskušam na nek konstruktiven način najti pot tudi iz določenih sporov.«

Spomnimo samo na nekaj njenih izjav in stališč, ko je bila še poslanka.

Konec leta 2007 v razpravi v Državnem Zboru, ko je predstavljala mnenje poslanske skupine SNS ob spremembi Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ni pozabila omeniti skrb za javno šolstvo. Z zaskrbljujočim tonom se je vprašala ali bomo ob tem tempu dobili elitno Univerzo pod okriljem Rimokatoliške Cerkve. Obtožila je tudi teologe, da po »novem kot strokovni delavci s področja socialnega varstva izrinjajo dejansko šolan in usposobljen kader z vodilnih mest socialno-varstvenih inštitucij, celo iz organov, ki so namenjeni strateškim vprašanjem na področju socialnega varstva oz. socialne politike.«

Nenazadnje, bivša poslanka se je celo počutila poklicano, da javno presodi vzrok za dva tisočletni obstoj Cerkve. Ob koncu predstavitve stališča poslanske skupine SNS o predlaganem Zakonu o verski svobodi je potem, ko je naštevala podatke o premoženju Cerkve, dejala, da »tudi številke, ki sem jih navedla, govorijo o tem zakaj več kot 2000 let«. Vzrok tako dolgega obstoja Cerkve je torej po njenem mnenju denar.

Njena interpretacija vključevanja očitno ne zajema tudi katoličanov.

Afera Lipa

Pozabili nismo niti na afero Lipa, ko je bivši poslanec Peče septembra 2008 na izredni seji o patrijah pokazal dokument, ki bi naj bremenil Janeza Janšo in bi naj med drugim govoril o vojaški pomoči Hrvaški. Kasneje se je izkazalo, kar je potrdil tudi šef protikorupcijske komisije Drago Kos, da je bil dokument ponarejen. Nekdanji vodja poslanske pisarne Lipa, Dejan Kaloh je malo za tem za TV Slovenija spregovoril: » Sam sem sodeloval na več razgovorih med Sašom Pečetom in gospo Barbaro Žgajner Tavš, kjer se je konstantno govorilo o tem, kako je na vsak način potrebno zrušiti Janeza Janšo in da se še mora zgoditi nekaj velikega tik pred volitvami, seveda da bi se, predvidevam, na ta način dvigovali rejtingi Lipe, ki so zaenkrat porazni.«

Branko Marinič

Pred kakim letom dni je na dan prišla novica, da poslanec SDS Branko Marinič tri leta ni plačeval stroškov najetega državnega stanovanja v središču Ljubljane, upravljavcu pa naj bi dolgoval že več kot 2500 evrov. Poslanec je pojasnil, da »položnic upravljavca v življenju še ni videl, da ima tri ključe, a nobeden ne odpira nabiralnika«. Očitno poslanec ne ve, da moraš praviloma za stanovanje, ki ni tvoje, plačevati najemnino.

Marjan Bezjak

Še en poslanec SDS Marjan Bezjak se je tako volivcem kot državni volilni komisiji predstavil z izobrazbo, ki je ni dosegel. Na spletni strani SDS je navedel, da je obiskoval Višjo ekonomsko poslovno šolo v Mariboru in si pridobil naziv ekonomist. Tudi na uradni kandidatni listi državne volilne komisije se je Bezjak predstavil s poklicem – ekonomist. Ko je bil vprašan o resničnosti njegovih podatkov o izobrazbi, je odgovoril: »Pri oblikovanju življenjepisa, ki se generira na različnih spletnih straneh, je tudi sicer bilo nekaj napak, saj Višje ekonomsko-komercialne šole v Mariboru nisem obiskoval. Te napake bomo odpravili.«

Viri:

http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042335358

http://www.vest.si/2010/03/03/barbara-zgajner-tavs-v-vlogi-zagovornice-nacela-enakosti/

http://www.videoarhiv.com/barbara-zgajner-tavs-zakon-o-verski-svobodi-1del/video/17857

http://www.rtvslo.si/slovenija/kaloh-zaradi-dogajanja-v-lipi-na-policiji/92224

http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042206305#videoArea

http://www.delo.si/clanek/97905

http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042308187

http://www.siol.net/slovenija/novice/2009/07/jansa_nasi_poslanci_pod_drobnogledom.aspx

http://slowwwenia.enaa.com/prikaziCL.asp?ClID=39530

http://www.rtvslo.si/slovenija/sds-dokazuje-bezjak-ni-lagal/208512

http://starislowwwenia.enaa.com/prikaziCL.asp?ClID=39723