Damijan: Izgubljena gospodarska rast

Razgledi.net. V zadnjih tednih me mnogi kolegi in novinarji iz tujine vse bolj zaskrbljeno sprašujejo, kaj se dogaja s slovenskim gospodarskim tigrom. Ne gre jim v račun, da je Slovenija, ki je vedno rasla za 2 do 3 odstotne točke hitreje od povprečja evroobmočja, nato v letu 2009 zabeležila dvakrat večji padec BDP od povprečja evro območja. Prav tako si ne znajo pojasniti, kako Sloveniji v letu 2010, katere izvoz je dvetretjinsko odvisen od držav evroobmočja, predvsem Nemčije in Avstrije, ni uspelo izkoristiti visoke gospodarske rasti v Nemčiji (3,9%) in Avstriji (2,5%) oziroma celotnem evroobmočju (2%). Slovenija pa je z 1-odstotno rastjo povsem na repu držav EU.

Za nekoliko bolj plastično ponazoritev, koliko je Slovenija izgubila v zadnjih dveh letih, si predstavljajte, da vsak izgubljen odstotek rasti BDP pomeni približno 350 milijonov evrov. Če bi slovensko gospodarstvo nič kaj spektakularno raslo v skladu s povprečjem evroobmočja (kar smo nekoč z naskokom presegali), bi Slovenija v letu 2009 ustvarila za okrog 1,4 milijarde evrov več, lani za okrog 350 milijonov evrov več, letos pa bo tudi za približno tak znesek. Če seštejemo, je torej Slovenija v treh letih izgubila najmanj za dobri 2 milijardi evrov ustvarjenega prihodka. Kateri so razlogi za ti izgubljeni milijardi evrov in ali se ne bi dalo temu izogniti?

Moj odgovor je, da gre za kombinacijo predvsem treh razlogov. Prvi razlog je prevelika zadolženost podjetij zaradi neracionalnih investicijskih projektov in prevelika izpostavljenost bank do slabih terjatev do podjetij. Drugi razlog je katastrofalno slab in napačen odziv vlade na finančno krizo. Tretji razlog pa so nakopičene neracionalnosti v gospodarski strukturi zaradi izogibanja prestrukturiranja gospodarstva v zadnjem desetletju k tehnološko bolj intenzivnim panogam, zaradi česar je kriza počistila predvsem z delovno intenzivnimi panogami, ki se ne bodo več pobrale.

/ … /

Ti problemi bodo, glede na opravilno nesposobnost te vlade, najverjetneje pričakali naslednjo vlado. Ti problemi ne bodo nikamor pobegnili, le še zaostrili se bodo. Pa vendar bi ta vlada lahko naredila ogromno. Toda do spoznanja, da pravega okrevanja gospodarstva ne bo, dokler vlada ne izvedla sanacije bank v državnem lastništvu, predvsem NLB, je še daleč. Zaenkrat kaže, da bomo zašli v japonski scenarij, kjer so s podobnim ignoriranjem težav v bančnem sektorju izgubili dve desetletji razvoja. Pri nas smo zaenkrat izgubili tri leta in najmanj 2 milijardi evrov zaradi napačne ekonomske politike vlade. Pri tem je zanimivo, da bi si vlada, če bi v začetku leta 2009 pravočasno namenila bančni sanaciji eno milijardo evrov, ta vložek do danes najverjetneje več kot dvakrat povrnila. Morda na podlagi tega zdaj bolje razumete, zakaj so ZDA pred dobrima dvema letoma tako pohitele s sanacijo bank in zakaj so lani že dosegale več kot 3-odstotno rast.

Več: Razgledi