JJ vs. Zoran Janković + koalicija Antijanša

Ali naj se 4. decembra spustim v boj z Janezom Janšo? To odločitev bo ljubljanski župan Zoran Janković sprejel predvidoma v nedeljo ali ponedeljek. Slišati pa je, da se boji davčnega pregleda, ki naj bi potekal proti njegovemu sinu.

Od srede se po kuloarjih vse glasneje govori, da ljubljanski župan Zoran Janković intenzivno razmišlja, ali naj se na predčasnih volitvah 4. decembra sooči z Janezom Janšo. Na mizi naj bi bilo več scenarijev, vsi pa zasledujejo isti cilj: da predsednik Danilo Türk mandat za sestavo vlade zaupa Jankoviću.

Kakšne so njegove možnosti?

»Ne komentiram,« Janković odgovarja na vsa vprašanja. Drugih Jankovićevih pojasnil nam včeraj in predvčerajšnjim ni uspelo dobiti.

Javna skrivnost je, da si je Janković naročil merjenje utripa med volivci. Po neuradnih informacijah mu je agencija Ninamedia Nikole Damjaniča namerila 35-odstotno podporo, po včeraj objavljenih podatkih Episcentra pa ima zgolj 23 odstotkov. Damjanič nam te informacije ni želel ne potrditi ne zanikati.

»Ne še,« pa nam je odvrnil avtor Jankovićevih dozdajšnjih volilnih kampanj Igor Arih na vprašanje, ali ga je Janković povabil k sodelovanju za decembrske volitve. Pravi sicer, da ima ponudbe več politikov in da se še ni odločil, za koga bo tokrat delal.

Jankovićevi koraki do volitev

O kakšni strategiji naj bi razmišljal Zoran Janković?

1. Poziv »intelektualcev« za narodov blagor

Petnajst oseb iz javnega življenja bi Jankovića pozvalo, naj »sprejme odgovornost do države in kandidira«. Prvopodpisani pod pobudo bi utegnil biti kolumnist Vlado Miheljak, ki pa je včeraj to izrecno zanikal. »Pokličite me v ponedeljek ali torek, takrat bom vedel več,« je dejal Miheljak.

2. Lista Zorana Jankovića

Na volitve bi se ljubljanski župan tako odpravil s svojo Listo Zorana Jankovića. V vsakem od osmih slovenskih volilnih okrajev mora za kandidaturo na upravni enoti vložiti tisoč overovljenih podpisov. Za nekoga, ki računa na prevzem oblasti, to ne bi smela biti težava, menijo poznavalci. Če pa Jankovićeva lista ne bo kandidirala v vseh osmih okrajih, nima veliko možnosti za zmago. Kdo so njegovi podporniki in kandidati zunaj Ljubljane, nam ni uspelo izvedeti; po zanesljivih informacijah pa se (še) ne povezuje z levičarsko bazo na Obali.

3. Pomoč Karla Erjavca

V dveh ljubljanskih volilnih enotah, za Bežigradom in v Centru, je župan močan, pravijo politični strategi, medtem ko naj bi bil zunaj Ljubljane zelo »neorganiziran in bos«. Zato bi s terensko mrežo Jankoviću na pomoč priskočil Desus Karla Erjavca. »Ne kavici sva ugotovila, da sva zmagovalna kombinacija,« pravi Erjavec, a v isti sapi zanika, da bi se z Jankovićem že konkretno dogovorila o sodelovanju.

Rezervni scenarij

Obstaja tudi rezervna možnost, da se župan Janković spusti v volilni spopad le posredno z navijanjem, naj volivci podprejo leve stranke in jim tako omogočijo absolutno večino. Da bi presegli vodilno mesto katere od strank, bi za mandatarja izbrali Jankovića. To naj bi bila koalicija po vzoru italijanske Oljke.

Precej politikov levice je do takšne možnosti zadržanih: do zdaj je mandatarstvo vedno pripadlo zmagovalcu volitev. Razlog, da Janković ne bi kandidiral za poslanca, pa je nezdružljivost funkcije (ljubljanskega) župana s poslansko. Če mu ne bi uspelo kot mandatarju, bi obtičal v parlamentarnih klopeh, kajti po veljavnem zakonu mu z izvolitvijo za poslanca mandat župana avtomatsko preneha. Da bi bil poslanec, je seveda Jankoviću vse prej kot izziv.

Težave in sovražniki

Naši viri sicer omenjajo, da v stranki SD vre in da je nevarnost, da bi se stranka po morebitnem hudem volilnem porazu sesula, zelo realna. Zato Jankovićevi kandidaturi niso naklonjeni. Prav tako je po naših informacijah do nje sovražno naravnan Gregor Golobič, ki bi zaradi Jankovićeve kandidature verjetno izpadel, nenaklonjeni so mu tudi v LDS; danes naj bi iz stranke izstopil Blaž Kavčič. Predsednik države Danilo Türk je včeraj pojasnil, da Slovenija zdaj potrebuje stabilno vlado, zato »moramo storiti vse, da jo bo dobila«. Po volitvah bo pri predlaganju novega mandatarja zato »temeljito premislil, kdo so ljudje, ki lahko prispevajo k takšni vladi«.

Vir: Finance