Je sovražiti prijetno?

sovrastvo mediji izjave»Haha, tele Cimerotičeve izjave so pa res dobre.« Pa so res vse njegove? So bile dejansko tako izrečene, kot krožijo na družbenih omrežjih in si »ta pametni« ob njih dvigujemo samozavest. Da zrastemo v očeh soborcev, si moramo v svoji majhnosti, za točilnim pultom, čez katerega bi radi videli, pomagati s pručko napihnjene zgodbe.

Da bi ugotavljali, v kolikšni meri so izjave res Cimerotičeve? Rušenje mita o človeku, ki ga poznamo in točno vemo kakšen je, našemu lenobnemu privoščljivemu umu ne ustreza. Lepše nam je živeti v »vsevedni« zmoti, kot ugotoviti in priznati, da morda vsega tega le ni izustil on ali pa je povedal malo drugače. Ni tako zanimivo in mi smo manj zanimivi.

Ali je edini slovenski kardinal pred leti res dejal, da naj ateisti svoje umrle svojce pokopljejo kar v smetnjake? Ima nekdanji predsednik po vojni pobite res za drugorazredne državljane?

Polovici Slovencev ustreza lagodno živeti v prepričanju, da je prva izjava resnična in drugi polovici, da je resnična druga. Še bolj ustreza to stanje tistim, ki vodijo ene in druge od volitev do volitev. Vodenim to ustreza na bazi vsevedne umske lenobe, voditelji pa se za to stanje potrudijo. Kako zelo enostavneje je pogovore in razmišljanja utiriti v borbo proti »komunajzarjem« in »klerofašistom«, kot da bi se spopadali glede razmislekov o načinih dviga gospodarstva in zagotavljanja socialne vzdržnosti.

Mi proti onim, ki malikujejo zvezdo. Mi proti onim, ki nabijajo z zvonovi. Mi poštenjaki proti onim barabam. Vzpodbujani vsak na svoji strani z medijskimi kanali in kanalizacijami, ki omogočajo ustvarjanje takšnega razpoloženja.

Nekdanji nadškof Franc Rode je v resnici dejal: “Ateist ima v sebi vseeno vero v nadnaravno, saj mrtvega očeta ne bo odvrgel v smetnjak, ampak ga bo spoštljivo pokopal.”

Nekdanji predsednik Danilo Türk pa je tistega marca ob dnevu žena na novinarsko izpraševanje odgovarjal takole:
»Danes sem tu v Trbovljah zaradi pravic žensk, enakopravnosti žensk. To je izredno pomembna, prvorazredna tema, tudi politična tema in danes ne nameravam dajati izjav o nobeni drugi temi.«
Novinar: »Ampak obtožbe so zelo hude.«
»Bom našel čas, ko bom odgovoril tudi na to. Ampak rad bi ponovil, da danes sem tu zaradi prvorazredne teme in o drugorazrednih temah ne bom govoril.«
Novinar: »Torej so povojni poboji drugorazredna tema?«
»Politične manipulacije okrog tega so.«
Ob kančku dobronamernosti bi bilo prav upoštevati tudi naslednje Türkove misli, ki jih je spregovoril ob odkritjih v zvezi s povojnimi poboji v Hudi jami: (Ker ne sedejo najbolje na privzeto prepričanje, da nekdanji predsednik deli državljane na višje in nižje razredne, smo jih le redkokje zasledili.)
»Pretekli teden sem z žalostjo sprejel vesti o odkritju posmrtnih ostankov več 100 ljudi, ki so bili pobiti in vrženi v Barbara rov v Hudi jami. Ta zločin najostreje obsojam, kot obsojam vse medvojne in povojne poboje. Pričakujem, da bodo preiskave opravljene v najkrajšem možnem času in pozdravljam podporo, ki jo daje vlada RS pri tem. Preiskovalci in pravosodni organi so dolžni storiti vse za temeljito kazensko preiskavo in za kazenski pregon. Zgodovinska stroka pa naj razišče vse in pove vse resnice o povojnih pobojih in vseh drugih vidikih 2. sv. v. na naših tleh …«

Druge vrste zgodba je primer oranžnega Gregorja Golobiča, ki je v eni izmed predvolilnih anket zanikal lastništvo ali solastništvo v kakšnem podjetju. Dejstvo, da je pred to predvolilno anketo solastništvo prijavil davkariji in Komisiji za preprečevaje korupcije, ga ni odvezalo tega, da je med veliko večino slovenskega prebivalstva spoznan za največjega lažnivca v državi. Na vsakem koraku, v vseh forumih, v tekstih resnih ljudi, na nastopih stand up komikov, povsod. Pri tem delitev na leve in desne ni odigrala nikakršne vloge. Šlo je za veliko igro velikih vlagateljev in prejemnikov. Močnejše od levo-desno delitve je združevanje glede na finančne koristi. Tukaj je šlo za koalicijo finančne samooskrbe. Združeni v koristih. V škodo države. Vse za utišanje njega, ki je želel netransparentnemu in neekonomičnemu poslovanju TEŠ 6 narediti konec. Kako enostavno je bilo ljudem prodati zgodbo, da se ta proklamirani lažnivec oglaša le zato, ker se sam ni dokopal do korita. Marsikje ta zgodba ni bila le prodana. Bila je tudi »pošteno« plačana. V teh težkih časih je vsak oglaševalec dobrodošel. Škoda, da bo to zelo drago stalo državljane. Elektrika iz Teševega sežigalnika milijonov ne bo poceni.

Ker naš »pošteni um« ne obsoja po krivem, ustvari podobo, ki je vredna vse obsodbe. Popačimo, da bi lahko sovražili. Dokler bodo domobranci – le izdajalci in partizani- le povojni morilci, gnojila za sovraštvo ne bo zmanjkalo.

Z več doslednosti na vse strani bo manj trenutne naslade, a dolgoročno prijetneje.

Pripis uredništva: Avtor se je odzval vabilu Časnika k sodelovanju članom Foruma za dialog med vero in kulturo. Jutri, v torek 18. marca 2014, se lahko udeležite novega pogovornega večera Foruma: Somrak etike.

Foto: Flickr