Janez Janša o sestavi nove vlade in predčasnih volitvah

Janša vidi pluse in minuse, ki govorijo v smer sestave koalicije in tudi predčasnih volitev. Poudaril je, da »SDS skuša delati najbolj v obe smeri, nismo pa edini, ki imamo škarje in platno v rokah in SDS tudi ni tista, ki je povzročila razpad te vlade. Ta vlada je razpadla predvsem zaradi petelinjih bojev med LMŠ in SD okrog pozicij, vse ostalo okoli tega pa je bolj folklora. Tudi ostali koalicijski partnerji so bili bolj obrobni igralci v tej igri.«

Janša je o sestavljanju koalicije povedal, da »vse poteka tako kot običajno poteka takrat, kadar se sestavljajo koalicije in tako kot smo zapisali v vabilu. Nič neobičajnega se ne dogaja. Dogajajo se stvari, ki so se vedno dogajale, ko se je v fazi sestavljanja ali poskusa za sestavo vlade pogovarjalo o ključnih odprtih vprašanjih.«

Kot je poudaril Janša, teče drugi krog pogajanj oziroma pogovor o vsebini, »ki je običajno najtežji in najbolj zahteven, ne nujno najbolj turbulenten, in tisti, ki dejansko odloči, ali je večinsko koalicijo mogoče sestaviti. Vse stranke so podale svoje prioritete, nek seštevek tega, kar smo dobili, pove, da so tukaj neke svetle in neke tudi bolj zahtevne zadeve.«

»Tisto, kar je, recimo temu, dokaz zrelosti pa je to, da vse stranke, ki sodelujemo v tem pogovoru, nekatere ključne prioritete in težave, ki obstajajo v tem trenutku v Sloveniji vidimo zelo podobno. Vidimo tudi iste probleme, kar pomeni, da je eventuelno, kar se vsebine tiče, mogoče sestaviti večinsko koalicijo, ki bo to sposobna reševati, se pravi, ki bo normalno reševala tekoče probleme in nadoknadila kakšno zamudo oziroma zamude, ki so se nabrale v izgubljenem letu in še nekaj tega mandata.«

Za vse, kar bi si kdo želel, denarja ni, skoncentrirati se bo treba na prioritete

Po besedah Janše so problem finančni učinki. »Trenutno naš odbor za finance kalkulira finančne učinke vsega, kar je predlagano. Na prvi pogled lahko rečem, da za vse, kar bi si kdo želel, denarja ni, da pa se bo treba skoncentrirati na prioritete in to, da bi bilo v prihodnosti denarja več in na podlagi tega zadostiti tudi predlogom, ki pa jih v naslednjih dveh letih ne bo možno sfinancirati.«

Janša v tem trenutku ne vidi časovnic. »Doslej smo imeli 4 sestanke vseh, oziroma 3 vseh predsednikov in nekaterih sodelavcev, vmes je bilo veliko dela strokovnih timov na vseh straneh, trajalo pa bo še nekaj časa za usklajevanje vsebin,« je dejal in nadaljeval: »Tu so tudi nekatera vprašanja, ki jih še nismo odprli in bomo videli, kako bodo odprta ter zaprta potem v prihodnosti. Dejstvo je tudi, da so vse stranke, razen SDS, v neki notranji dinamiki, v katero se mi ne vmešavamo in tudi to terja svoj čas. Če se bo na koncu vse zložilo, potem koalicijo lahko sestavimo, sicer pa ne

Šarčeva vlada je razpadla predvsem zaradi petelinjih bojev med LMŠ in SD okrog pozicij

Janša je v nadaljevanju usmeril pozornost nekaj medijskih zapisov, kako SDS grozijo predčasne volitve, če ne bo sestavila koalicije.

»Mislim, da ste bili vsi zraven, ko je vlada padla, ko sem dejal, da smo v SDS pripravljeni na predčasne volitve. Da se nam grozi s predčasnimi volitvami, je tako kot da bi lačnemu grozili z belim kruhom. Iz te moke ne bo kruha.»

Ob tem je dejal in dodal, da je seveda jasno, da je tu predvsem pritisk iz tistih slojev, ki najbolj čutijo zamujene priložnosti v zadnjem času. Opozoril je na velike probleme, ki se ne rešujejo. Gre predvsem za stanje v zdravstvu oziroma zdravstvenem sistemu. Še posebej izstopajo problemi starejše generacije.

»Vse to ne more čakati v nedogled, tako da so tukaj plusi in minusi, ki govorijo v smer sestave koalicije in tudi predčasnih volitev … SDS skuša delati najbolj v obe smeri, nismo pa edini, ki imamo škarje in platno v rokah in SDS tudi ni tista, ki je povzročila razpad te vlade. Ta vlada je razpadla predvsem zaradi petelinjih bojev med LMŠ in SD okrog pozicij, vse ostalo okoli tega pa je bolj folklora. Tudi ostali koalicijski partnerji so bili bolj obrobni igralci v tej igri.»

Vir: SDS video