J. Ramovš, Radio Ognjišče: “Bog ni naš, ampak smo mi Božji”

Verovanje in duhovnost sta najbolj zahtevni stvari za človeka, ker nas presegata, ker sta skozi vso zgodovino na robu človeške zmogljivosti. Na teh področjih vseskozi samo tipamo. Zato je bilo v vseh časih na področju družbe, sožitja in poštenja (ob dobrem) veliko slabega in zmotnega. Toda še nikoli v zgodovini človeka verovanje in duhovnost nista bila tako brez vrednosti kot v današnjem sekulariziranem svetu.

Veliko je danes brezbrižnosti

»Verovanje in duhovnost še nikoli nista bila tako močno izničena, porinjena na stran, kot nekakšna izmišljotina, iluzija ali utopija, le v tolažbo ljudi, ali še huje, kot širijo nekateri, za manipulacijo. Sekulariziran svet je bil vedno, morda ne tako razširjeno, pa vendar, bil je tudi v Pavlovih časih. Ko je sv. Pavel pridigal Atencem o verovanju, trpljenju, križu in o vstajenju, ga tudi niso hoteli poslušati. Brezbrižen svet do tistega, kar je večje od človeka, je bil vedno, vendar ne tako množično kot danes. V Evropi je znanje zelo razvito in visoko cenjeno, verovanje pa pojmujemo zelo otroško. Zato je tudi veliko poneumljenega pojmovanja Boga. Bog ni strankarski šef, ki dela za nas. Če bomo dovolj pridni, če smo lojalni, bo Bog zadovoljen. To je tržna miselnost. Če je Bog naš, mora delati, kot nam paše. Bog ni naš, ampak smo mi Božji. Po velikih zmotah podobe Boga prihaja kup slabega in veliko sovražnosti. Ne vtikajmo se v božjo delavnico in v njegove načrte, ker s človeško pametjo tega ne moremo dojeti.«

Življenje drugega je za nas dar

»Verovanje ni samo etičnost, da ravnamo prav in dobro. Pri oskrbi onemoglih gre prav za to, za etičnost, kar pomeni, ne škodujmo ne sebi, ne drugim. V naši človeški naravi je, da poskrbimo za tiste, ki sami ne morejo. Gre za polje treh stranic, ena je etičnost, druga je duhovnost in tretja vernost. Duhovnost je posluh za veličino. Zavedanje, da nisem Bog, da vsega v življenju ne moremo imeti pod kontrolo. To skrivnost dojeti, pomeni, da smo duhovni. Pri duhovnosti smo vsi enaki, duhoven je lahko vsak, ne glede na svoje verovanje, in duhovni so lahko tudi ateisti, neverujoči. Duhovnost je ponižnost, ko poslušamo življenje takšno kakršno je. Ne skušamo biti nadljudje in menedžerji vsega. Ni duhovno govorjenje, če rečemo, da imamo vse pod kontrolo.«

Več lahko preberete in prisluhnete oddaji Za sožitje na radio.ognjisce.si.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.