Izbira v megli

Poletje ni poskrbelo za novo stranko. Jo bo prinesla megla? Ljubljanska morda? Pred nami je tako še vedno izbira, ki neprivržence Janeza Janše iz dneva v dan, ker se nič ne zgodi, spravlja v obup. Izbirali bomo med njim in Borutom Pahorjem. Kakšna groza.

/ … /

V iskanju zatočišča za levi del volilnega telesa pa naj bi se marsikaj pripravljalo, kar bi vsaj del v poraz vdane oblastne garniture spravilo na rešilni čoln. Če bo, bo alternativa predsednikoma najmočnejših strank prišla na dan, ko bo znan dan volitev. Takšne so zahteve politične taktike, saj vsaj v premierjevi stranki SD ne bodo le mirno opazovali, kako denimo ljubljanski šerif v imenu višjega poslanstva jemlje zakon v svoje roke in s čistko izvaja »rekonstrukcijo « politične arene na levici.

/ … /

Župan Zoran Janković prednost rešiteljstva in mandatarstva prepušča kar predsedniku republike, ker Danila Türka anketiranci (v drugih raziskavah so ga po vsem spregledali) vidijo tudi na čelu vlade. Je tudi to taktika? Kakor koli, predsednik ne sedi križem rok, čeprav prav to svetuje drugim. »V teh tednih je treba manj govoriti ter čim več in čim bolje misliti, « je po odstopu še zadnje predsednice koalicijske stranke Katarine Kresal nagovoril stranke in jih pozval, naj se vzdržijo čustvenih ali motiviranih izjav in dejanj. ….. V njegovem besednjaku ni več predčasnih volitev, čeprav je o njih kot možnosti govoril že pred nekaj meseci, ko so jih nekateri še zavračali. Volitve in ne stara vlada lahko daje legitimnost izvršni oblasti za upravljanje z državo. Čemu taktizira torej tudi prvi mož države?

/ … /

Če kdo, si Türk želi takšen razplet politične krize, ki bi po izglasovanju nezaupnice ne pripeljal do predčasnih volitev, temveč bi na Pahorjev položaj brez volitev začasno pripeljal nekoga tretjega. Tistega, ki bi volivce rešil usojenosti na alternativo med Pahorjem in Janšo ter slednjemu v spopadu preprečil zanesljiv mandat. Podporno in vplivno ozadje levice z »old boys« na čelu že več mesecev prepričuje Pahorja, naj oblast mirno izroči nekomu, ki bi imel ne glede na klavrn mandat kot »nov obraz« možnosti v poudarjeno liderskem soočenju premagati prvaka opozicije. Pahor se pritiskom ni vdal in vztraja, da je treba do nove vlade priti z volitvami. Prvaka SD in SDS imata tako nekaj skupnega.

/ … /

Če in ko bi Pahor padel, bi se pritisk, naj do rednih volitev podprejo prehodnega mandatarja, s Pahorja premestil na njegovo stranko in poslance. Le kako bi bili lahko izdajalci »osvobodilne fronte« zoper naval desnice in madžarski scenarij? Bo takrat SD še tako enotno stala za svojim dolgoletnim predsednikom, ki je prišel do konca politične poti?

Po glasovanju o nezaupnici pa bi se Pahor vendarle lahko obdržal in povedel svojo stranko na volitve. Takrat bi bilo treba optimalni scenarij zamenjave s tretjim človekom prilagoditi. »Preporod« levoliberalne opcije bi z morebitno novo stranko lahko dobil razsežnosti, ki bi bile nasprotne od pričakovanj po »rekonstrukciji levice«.

Počakajmo, da alternativa razloži, kaj ve in kako zna bolje, je trpko v »politični oporoki« zapisal Pahor in pri tem ni imel v mislih le Janše.

Ta se kot zmagovalec ne bo vrnil in ne more preprosto vrniti na položaj izpred treh let. Nekateri nasprotniki, ki ga v maniri teorije zarote prikazujejo kot poosebljeno grožnjo demokraciji, se tolažijo, da bo z drugim, mnogo zahtevnejšim mandatom napočil vsaj blagodejni konec njegove politične kariere.

Prva naloga novega mandatarja bo oživiti gospodarstvo, v razmerah, ko je propadel slovenski razvojni model in ko tudi Evropa in zahodne demokracije iščejo rešitev iz krize, ki ni le dolžniška. Urediti državni proračun in zagotoviti temelje za delovanje tržnega gospodarstva oziroma podjetniškega duha. Delujoče pravosodje, denimo, in nadzorne ustanove.

Še pred sodbo volivcev pa ga čakajo na skrajno zapletenem procesu dolge ure spoštljivega sedenja pred sodnim senatom.

Več: Družina, Ivan Puc