Iz Evropske unije: Pregled glavnih dogajanj med 24. in 28. septembrom

Evropski parlament je podelil Evropsko državljansko nagradu nekdanjemu slovenskemu pravosodnemu ministru dr. Lovru Šturmu in ekipi projekta Simbioz@. Nagrado podeluje od leta 2008, posameznikom in skupinam, ki prispevajo h krepitvi evropske integracije in sodelovanja med narodi ter omogočajo čezmejno in mednacionalno povezovanje v Evropi.

Ta teden je bil obeležen Evropski dan jezikov. V EU je kar 23 uradnih jezikov. Slovenščina je povsem enakopravna drugim evropskim jezikom, tudi takšnim, kot je na primer nemščina, ki jo govori skoraj 100 milijonov ljudi. Naši poslanci v Evropskem parlamentu lahko na zasedanjih Evropskega parlamenta v Bruslju ali Strasbourgu govorijo v maternem jeziku, saj je v EP na voljo več kot sto jezikovnih tolmačev. Podpredsednik EP Miguel Angel Martinez je ob Evropskem dnevu jezikov dejal:«Tisti, ki govorijo več jezikov, bodo lažje našli službo, lažje se bodo preselili tja, kjer bodo lahko uporabljali svoje znanje in spretnosti. To moramo v povezani Evropi še bolj spodbujati, tudi s programi kakšen je Erasmus.«

Poslanci so v parlamentarnem odboru za gospodarske in monetarne zadeve poudarili nujnost dogovora glede bančne unije in potrebo po odgovornosti za uravnoteženje nadzora nad bankami. Prav tako so opozorili na vprašanje glede javne delitve nalog med EU in nacionalnimi državami, vključno z državami, ki niso članice EU. S tem so se natanko dva tedna kasneje odzvali na predlog Evropske komisije za strožji nadzor bank v evrskem območju. V skladu s predlogom Evropske komisije bi temelj bančne unije predstavljal evropski bančni nadzor, ki bi ga vršila ECB in ne več nacionalni bančni nadzor, kot doslej.

V Evropskem parlamentu so bili razglašeni letošnji nominiranci za nagrado za svobodo govora, imenovano Sakharov. Nagrado podeljuje Evropski parlament vsako leto, od leta 1988 dalje. Nagrada je poimenovana po ruskem fiziku, nobelovcu, političnem dizidentu in aktivistu za človekove pravice Andreiu Dmitrievichu Sakharovu. Lani je bila nagrada podeljena aktivistom »Arabske pomladi«, letos pa se zanjo potegujejo Alen Bialiatski, zaprt beloruski aktivist za svobodo govora, Joseph Francis, ustanovitelj in direktor Centra za pravno pomoč in zunajsodno poravnavo, Victoire Ingabire Umuhoza, Deogratias Mushayidi in Bernard Ntanga, zaprti ruandski opozicijski politiki, Pussy Riot, glasbena skupina, katere tri predstavnice so zaprte zaradi dogodkov v katedrali ruske pravoslavne cerkve, Nasrin Sotoudek, iranski pravnik in odvetnik za človekove pravice ter Jafar Panaki, iranski filmski režiser in scenarist.

Vir: Press and Communication – Cabinet of EPP Group in European Parliament

Foto: Wikipedia