Iz Evropske unije: Pregled glavnih dogajanj med 1. in 5. oktobrom

Evropska komisija je v ponedeljek sprejela dva zakonodajna akta, ki bosta zagotovila varnejšo in preglednejšo uporabo aromatičnih snovi v hrani. Aromatične snovi se varno uporabljajo za spreminjanje okusa ali vonja že vrsto let v najrazličnejših živilih, kot so brezalkoholne pijače, slaščice, žitarice, pecivo in jogurti, tokrat pa so bile ocenjene na ravni Evropske unije. Prva uredba določa nov seznam 2.100 aromatičnih snovi, ki se lahko uporabljajo v živilih, veljaven za celotno EU. Seznam se bo začel uporabljati 22. aprila 2013, tako da bo imela živilska industrija dovolj časa za prilagoditev. Vse aromatične snovi, ki ne bodo na seznamu, bodo po 18-mesečnem prehodnem obdobju prepovedane. Druga uredba ureja prehodne ukrepe za druge arome, kot so arome iz neživilskih virov, in se bo uporabljala od 22. oktobra 2012. Glavni prednosti novih pravil sta preglednost in jasnost informacij. Odobrene uporabe aromatičnih snovi bodo odslej razvrščene glede na kategorijo živila, h kateremu se lahko dodajo. Poleg tega bo seznam na voljo v spletni podatkovni zbirki, kar bo potrošnikom, živilskim podjetjem in nacionalnim organom za nadzor živil olajšalo prepoznavanje aromatičnih snovi, ki se lahko uporabljajo v živilih.

Evropska komisija je v torek prejela poročilo skupine strokovnjakov na visoki ravni, ki jim predseduje Erkki Liikanen, guverner Banke Finske, o reformi strukture bančnega sektorja v EU. Naloga strokovne skupine je bila preučiti, ali bi poleg tekočih zakonodajnih reform tudi strukturna reforma bank v EU okrepila finančno stabilnost ter izboljšala učinkovitost in varstvo potrošnikov, in po potrebi pripraviti ustrezna priporočila. Strokovnjaki so v poročilu predvsem priporočili obvezno ločitev trgovanja za lastni račun in ostalih dejavnosti visoko tveganega trgovanja, po možnosti pa tudi dodatno ločitev dejavnosti, odvisnih od kriznega načrta za obnovo in reševanje institucije. Možne bi bile tudi spremembe v uporabi instrumentov za reševanje z zasebnimi sredstvi (“bail-in”) kot orodja za reševanje. Poleg tega se priporočata pregled kapitalskih zahtev za sredstva v posesti za trgovanje in posojila, povezana z nepremičninami, ter krepitev upravljanja bank in nadzora nad njimi.

Evropska komisija je v sredo uradno geografsko zaščitila štajersko-prekmursko bučno olje, ki je poleg ptujskega lüka, šebreljskega želodca, zgornjesavinskega želodca, prleške tünke, kraškega pršuta in kraškega zašinka že sedma zaščitena geografska označba na ravni EU. Skupno je z označbami kakovosti (zaščitena označba porekla, zaščitena geografska označba in zaščitena tradicionalna posebnost) zdaj zaščitenih 15 kmetijsko-živilskih proizvodov iz Slovenije. Če je proizvod zaščiten kot označba porekla, geografska označba ali zajamčena tradicionalna posebnost, je s tem zagotovljena njegova avtentičnost, ime pa zaščiteno pred zlorabami. Pri proizvodih z označbo porekla ali geografsko označbo gre tudi za jamstvo, da proizvod (ali vsaj ena od faz proizvodnje) resnično izvira iz navedenega geografskega območja. Geografska označba predstavlja tudi pomemben simbolni in gospodarski pomen za regijo in državo. Pri štajersko-prekmurskem bučnem olju gre za jedilno rastlinsko olje, proizvedeno po tradicionalnem postopku z vročim stiskanjem praženih bučnih semen najboljše kakovosti brez aditivov. Registraciji bučnega olja je nasprotovala Avstrija, a je Evropska komisija presodila v prid Sloveniji, tudi ker smo ga pri nas na ta način začeli proizvajati prej. Proizvajalci štajersko-prekmurskega bučnega olja so povedali, da ta odločitev zanje pomeni večjo prepoznavnost v EU in po svetu.

Evropski poslanke in poslanci v Odboru za proračun so potrdili predlog Evropske komisije za proračun EU za leto 2013. Proračun spodbuja gospodarsko rast in ustvarjanje novih delovnih mest, so poudarili poslanci, ki si še naprej prizadevajo za povečanje sredstev za programe za raziskave, razvoj in zaposlovanje mladih, hkrati pa tudi za znižanje administrativnih stroškov Evropskega parlamenta.

Evropska komisija je v četrtek predstavila poročilo o rezultatih testov izjemnih situacij (t. i. “stresnih testov”) v jedrskih elektrarnah po Evropi. Za teste so se odločili po nesreči v japonski nuklearki Fukušima 11. marca lani, da bi ocenili kako varne so jedrske elektrarne v Evropi in kako odporne so pred naravnimi nesrečami. Testi so pokazali, da so varnostni standardi v jedrskih elektrarnah v Evropi na splošno visoki, vendar se priporočajo nadaljnje izboljšave varnosti v skoraj vseh evropskih jedrskih elektrarnah. Kljub temu so nacionalni varnostni organi sklenili, da nobene od jedrskih elektrarn ni treba zapreti. Med testi je bilo ugotovljeno, da države članice ne uporabljajo vseh varnostnih standardov, ki jih priporoča Mednarodna agencija za atomsko energijo (IAEA), in se ne držijo vseh mednarodnih dobrih praks. V testih izjemnih situacij, s katerimi je bilo preverjenih 145 jedrskih reaktorjev, je sodelovalo 17 držav (vseh 14 članic EU z obratujočimi jedrskimi elektrarnami, Litva z elektrarno, ki je v postopku razgradnje, ter Ukrajina in Švica. Naša nuklearna elektrarna Krško se je na testih odrezala zelo dobro, saj je edina jedrska elektrarna, ki ni dobila niti enega priporočila, najslabše pa so se odrezale francoske elektrarne. V Evropi živi kar 100 000 prebivalcev v radiju do 30 km od nuklearnih elektrarn in reaktorjev. Na podlagi testov so ugotovili, da nuklearke po EU potrebujejo varnostne izboljšave ter različne tehnične ukrepe, za odpravo katerih bo potrebnih 25 milijard evrov.

Na obisku v Evropskem parlamentu je bil ta teden predsednik tunizijske vlade Hamadi Jebali, ki je s poslanci govoril o demokratični tranziciji, ki pravkar poteka v državi. Povedal je, da Tunizija želi postati demokratična država z ustavo, ki enakopravno služi državljanom in ščiti tudi pravice žensk. Kot ključno je poudaril demokratično tranzicijo, pravično porazdelitev bogastva, boj proti brezposelnosti ter izboljšanje zdravstvenih storitev. Evropski poslanci so premierju Tunizije zagotovili podporo Evropskega parlamenta pri tunizijskem prehodu v demokracijo.

Vira: – Press and Communication – Cabinet of EPP Group in European Parliament

– ec.europa.eu

Foto: onlyfoods.net