Intervju za zaposlitev: Odločilen je lahko že vaš prvi vtis

Rokovanje

Kot so zapisali na portalu mojazaposlitev.si, enem izmed vodilnih zaposlitvenih portalov pri nas, bi lahko najpogostejše napake strnili v pet točk:

Slab prvi vtis – Na intervju k potencialnemu delodajalcu vedno pridite urejeni in primerno oblečeni. Poskusite delovati sproščeno, izogibajte se npr. živčnemu udarjanju z nogo ob tla, prepogostemu popravljanju las, mencanju in presedanju na stolu.

Nepripravljenost na intervju – Ni dovolj, da znate govoriti o sebi in svojih prednostih, vedeti morate tudi kaj o podjetju iz katerega so vas povabili na razgovor. Če boste potencialnemu delodajalcu rekli, da ne veste prav dobro, s čim se podjetje ukvarja, najverjetneje tudi ne boste dobili priložnosti, da bi to izvedeli iz prve roke.

Laganje in pretirano govorjenje – Laganje  nikoli ne koristi. Ne pozabite, da vam oseba, ki vas intervjuja, lahko postavi vprašanje, s katerim bo hitro ugotovila, da ji lažete. Na vprašanja odgovarjajte zbrano, strnjeno, z govorjenjem v prazno lahko namreč vzbudite vtis, da nekaj prikrivate ali izkazujete nervozo.

Obrekovanje trenutnega delodajalca – Če pogovor nanese na nekdanjega delodajalca, o njem povejte kaj pozitivnega. Kritiziranje se ne obnese, vaš potencialni delodajalec lahko dobi vtis, da ste opravljivec, kar ni dobro za odnose v podjetju, zato bo dvakrat premislil, preden nas bo povabil v drugi krog pogovorov.

Skromnost ali bahavost – Ne pretiravajte in obenem ne bodite preskromni. Z bahavim obnašanjem lahko pustite vtis, da ste oseba, ki se bo težko vklopila v obstoječi kolektiv.

Foto: Aleš Čerin