Howard Hughes ml.

Bil je ameriški poslovni mogočnež, investitor, letalec, inženir, filmski producent in režiser ter človekoljub rojen 24.12.1905 v Teksasu v ZDA. Bil je eden najbolj premožnih ljudi sveta. Poznan je postal leta 1920 kot filmski producent, ki je ustvarjal z velikim proračun in delal kontroverzne filme kot so The Racket, Hell’s Angeles, Scarface in The Outlaw.

Poleg tega je bil zalo vpliven letalec. Postavil je več zračnih hitrostnih rekordov s letalom Hughes H-1 Racer. Leta 1937 je postavil tudi nov čez kontinentalni ameriški rekord. Leta 1938 pa je v 91 urah obletel svet, kar je bil takrat rekord.

Poznamo pa ga tudi po prenapetem, čudaškem obnašanju in samotarstvu v kasnejših letih življenja. Vse to je bila posledica neprestane živčne napetosti. Še kasneje pa posledica zdravil, ki so mu lajšale bolečine po letalski nesreči 1946 v kateri je strmoglavil v naselje v Los Angelesu in se skoraj ubil. Umrl je leta 5.4.1976 v svojem najljubšem vozilu – letalu na poti v bolnico v Huston.

Poleg letenja je izdeloval tudi letala. Zelo znano je njegovo letalo H-4 Hercules, ki ga je pričel načrtovati med drugo svetovno vojno. Zasnovano je bilo kot največje transportno letalo tistega časa, ki bi prevažalo vojake in opremo na bojišče. Letalo je s svojo izjemno velikost za skoraj 2 desetletji prehitevalo čas. Dolgo je bilo 97,51 m, razpon čez krila pa je bil 9m in je bil tako dolgo časa največje letalo. Izdelano je bilo iz lesa. Zasnovano pa je bilo kot hidroplan ker v vojnem lasu ni bilo primernih letališč.

Kljub izdatnim finančnim virom vojske in države se je izdelava zavlekla čez konec vojne. Vmes je izgubil državno podporo. Zato je nadaljeval izgradnjo s svojim denarjem. Leta 1947 ga je uspel dokončati. 2. nov. 1947 je v poizkusnem letu, kjer je pilotiral sam Howard, prvič in edinkrat poletel in to v razdalji 1,6 km na višini 21 m. Več in višje ni smel zaradi letalskih nadzornikov. Po tem poletu ga je še nekaj časa vzdrževal v pripravljenosti za let, a do poleta ni več prišlo. Sedaj je to letalo v Oregonu v McMinnwille v letalskem muzeju.

Foto: Nirahlee