Hčerka

Spletni portal Pozareport je pred kratkim poročal, da je hčerka predsednika Republike dobila zaposlitev v enem izmed javnih zavodov Mestne občine Ljubljana.

Slovenija je takšna dežela, da bi zaposlitev hčerke predsednika Republike na kateremkoli delovnem mestu v Sloveniji doživela pomisleke o protekciji.

Toda, da si predsednikova hčerka najde službo v organizaciji, ki je povezana s tako izpostavljeno politično osebnostjo kot je Zoran Janković, ni najbolj  premišljena poteza. Četudi je bila predsednikova hčerka izbrana zgolj zaradi kvalitet, izbira vsaj navidez povezuje predsednika z Zoranom Jankovićem, kar za predsednika države predstavlja vsaj drobno neprijetnost, če še ne kaj več. Ali bo – politično spekulativno gledano – zaposlitev predsednikove hčerke videti kot Jankovićeva usluga predsedniku Türku ali morda celo obratno?

A dogodek razodeva še druge slovenske slabosti in posebnosti. Prvič, kaže na vsemogočni, preobsežni javni sektor, ki postaja najzanesljivejši vir zaposlovanja, celo za otroke iz politične elite, ki so študirali na uglednih tujih univerzah. Res predsednikova hčerka ni mogla najti zaposlitve, ki bi njeni izobrazbi predstavljala večji izziv? Povsem mogoče je, da je temu tako. Naš zasebni sektor je namreč tako šibak,  da nima kaj početi z osebo, ki se je šolala na tako ugledni šoli, kot je London School of Economics. Tudi drugi, v tujini izšolani Slovenci že težko najdejo doma primerno zaposlitev. Z izjemo kakega Petrola in Krke je domet slovenskih podjetij preprosto prekratek, brez interesa za globalne probleme. Globalni problemi se Slovenije, takšne kot je, v njeni mentalni majhnosti sploh ne dotaknejo; k nam prihajajo le zapozneli valovi, ki so se odbili od, denimo, Nemčije.

Toda morda bi se predsednikovi hčerki celo v gospodarstvu ne godilo kaj bistveno boljše, morda bi tudi z zaposlitvijo v kakem podjetju bila predmet očitkov o pristranskosti. Tudi naše gospodarstvo je namreč do skrajnosti prepleteno s politiko. Koliko pomembnejših, večjih in dobro stoječih slovenskih podjetij je, ki tako ali drugače ne bi bili povezani s politiko? Ali pri nas podjetnik sploh lahko uspe, ne da bi si za to moral poiskati političnega botra, zaščitnika?

Sloveniji še naprej usiha relativna primerjalna prednost, ki jo je imela (in jo še ima) v primerjavi z državami Srednje Evrope. Kmalu bomo le še dežela pretekle slave, ne pa sedanjih uspehov. Morda se je predsednikovi hčerki zazdelo, da je vendarle bolje, da ostane v Sloveniji, kot pa da si poišče delo v tujini; nazadnje bi bila deležna lahko še očitka, da Slovenija zanjo ni dovolj dobra. Toda mnogi mladi Slovenci – celo v tujini izobraženi – ne vidijo več priložnosti v slovenskem gospodarstvu, slovensko gospodarstvo pa ne v njih. In to je najbolj strašno pri zgodbi o zaposlitvi predsednikove hčerke.

Foto: Pozareport