Hanibal, nočna mora Rimljanov

Kartažani ali Punci kot so jih imenovali Rimljani so bili potomci Feničanov, katerih glavno mesto Kartagina se nahaja v današnjem Tunisu. Kot odlični pomorščaki so si kmalu zagotovili premoč v zahodnem delu Sredozemlja. Ko so Rimljani začeli širiti svoj imperij so na Siciliji, ki je bila bogata žitnica Sredozemlja, trčili na Kartažane. Tako se je pri Egatskih otokih (264 – 241) pr. Kr. končala prva punska vojna na morju, v kateri so zmagali Rimljani. S tem je Sicilija postala prva rimska provinca, kasneje pa še Sardinija in Korzika.

Kmalu pa si je začel svoje mesto v zgodovini utrjevati odlični vojni strateg in eden izmed zelo nadarjenih poveljnikov, Kartažan, kasnejši general Hanibal, sin Hamilcar Barca, ki je po znamenitem pohodu s sloni preko Alp v južno-italijanski Ampuliji v bitki pri Kanah (Cannae) 01. avgusta leta 216 pr. Kr. z izredno vojaško strategijo popolnoma uničil številčnejšo rimsko vojsko, ki je imela osem legij ali okoli 80.000 vojakov. Druga punska vojna je trajala od leta 218 – 201 in je bila ena izmed največjih in najbolj krvavih v rimski zgodovini. Z bitko pri Zami, cca 160 km južneje od Kartagine, ki jo je leta 202 uspešno vodil mladi konzul Kornelij Scipio Emilijan, pa je začela pešati moč Hanibala.

Tako je okoli leta 195 Hanibal zbežal v Bitinijo, na severu Turčije, kjer so ga Rimljani kmalu izsledili in hoteli ubiti. To jim je preprečil s samomorom, ko je leta 183 ali 182 izpil strup. Zadnja, to je tretja punska vojna (149 – 146), pa se je končala s popolnim uničenjem Kartagine in z razglasitvijo Afriške province. S to zmago je Rimska država postala svetovna država, saj je obvladovala celotno Sredozemlje.

Foto: Wikipedia