Ervin A. Schwarzbartl: »Prevare« guruja Jordana B. Petersona

Jordan B. Peterson predaval v Ljubljani. Foto: A. Čerin

Prebral sem intervju z g. Jordana B. Petersonom v Reporterju in Družini. Prva prevara po Petersonu je tipičen novinarsko senzacionalen naslov v Reporterju: »Mož, ki je obnorel Slovence«. Trditev ni resnična, ker ni preverjena, niti nekaj tisoč (?) poslušalcev Petersonovega predavanja ne predstavlja dva milijona Slovencev. Prevara zato, ker Peterson pričakuje od novinarja resnico, ki jo posreduje »iz sebe«.

Dalje. Peterson se zavzema za resnico, oziroma, da vsaj ne bi lagali, za odgovornost, previdnost v ljubezni, svobodo misli, govora in pisanja, pogojnem odpuščanju in strahu pred arhetipskim oziroma abstraktnem sprejemanju dobrega in zla ter nedoumljivosti narave človekove zavesti. Ko Peterson implementira svoja prepričanja, nasvete, resnice …, ki so v bistvu splošno znane, a se po njih ne ravnamo, ne daje odgovora na bistveno vprašanje današnjega stanja duha in vrednot, ne samo v Sloveniji, ampak globalno, ko se soočamo s krivicami, zlom, nespoštovanjem naravnega in zakonskega prava. Ko laž, zavajanje, kraja, korupcija, simonija in prevare, celo poveličevanje zločinske preteklosti komunizma, niso sankcionirani, svoboda misli, govora in pisanja pa je cenzurirana ali celo selektivno in pristransko preganjana …

Zakaj bi, kot človek sedanjosti, ravnal odgovorno V svojih izvajanjih se trudi biti objektiven, strpen, dojema in negativno ocenjuje vso tragiko in zablode ateizma in komunizma. Dobro ve tudi, da je za razvoj in uspešnost potrebna hierarhija odločanja. Da absolutna objektivnost ni možna, ker smo ljudje subjektivne osebnosti. Čeprav se nima za konservativca, je, v svojem razumevanju vrednot in stanja v svetu, prav to. Vendar iz intervjujev meni ni dal odgovora na vprašanje, ki se glasi:

»Zakaj bi, kot človek sedanjosti, ravnal odgovorno in ne bi lagal, veroval, brezpogojno odpuščal in ljubil, svobodno mislil, govoril in pisal brez strahu in verjel v pravičnost ter ravnal sebično, če mi, s podredljivostjo, v družbi, ki jo živim, uspe živeti nekaznovano in neodgovorno, ker klasični liberalizem Petersona ne priznava posmrtnega življenja, ne vesti, ne ”strahu božjega”, kot ne nagrade ali kazni za dejanja v zemeljskem življenju«.

Mene že ne more »obnoreti«, ker trditve ocenjujem skeptično in iz distance, zato tudi ne nasedam besedam brez dejanj. Me pa žalosti in čudi, da Slovence (?) »obnori« guru svobodomiselnega klasičnega liberalizma, hkrati pa na volitvah pozabljamo na komunistično zločinsko preteklost, zavajanje in lažnivost tistih ljudi, ki iz te preteklosti izhajajo, to preteklost zanikajo ali pa jo celo poveličujejo in s podobnimi metodama volivce ustrahujejo. Volivci pa prav te večinsko izberejo za svoje predstavnike oblasti. Mar ni že čas, da se zavemo svojih »korenin« in podpremo za predstavnike oblasti posameznike (ne nove in stare obraze z vrednotami komunistične preteklosti), ki si upajo zoperstavljati multikulti miselnosti, priseljevanju ljudi nam tujih navad in vrednot, zahtevajo »obračun« s krivci za med in povojne poboje …

Namesto Jordan B. Peterson naj nas raje »obnorijo« prav takšni predstavniki, ki zagovarjajo ohranjanje slovenske samobitnosti, pridobljene samostojnosti ter pozitivnih vrednot konservativnih prednikov.

Je gornja trditev »sovražni govor«? Mar ne živim v svobodni državi?