EP: Verska svoboda v Evropi

Versko svobodo je treba vključiti v zunanje politike Evropske unije in sporazumom s tretjimi državami dodati zavezujočo določbo o spoštovanju verske svobode. To je najpomembnejša zahteva pisne izjave, ki sta jo ta teden predstavila poslanca Mario Mauro (poslanska skupina ELS) in Konrad Szymański (poslanska skupina ECR). Pobuda je bila sprožena na konferenci z naslovom „Preganjanje kristjanov“, ki sta jo omenjeni skupini organizirali skupaj s Komisijo škofovskih konferenc Evropske unije (COMECE).

Kršitve pravice do svobode veroizpovedi ali prepričanja se dogajajo po vsem svetu in po ocenah vsako leto prizadenejo 100 milijonov kristjanov. Organizacija Open Doors International je sestavila seznam desetih držav, kjer zaradi vere najpogosteje preganjajo kristjane. V letu 2010 so to: Severna Koreja, Iran, Savdska Arabija, Somalija, Maldivi, Afganistan, Jemen, Mavretanija, Laos in Uzbekistan.

Na konferenci so nastopile najpomembnejše priče preganjanja kristjanov po vsem svetu: monsinjor Eduard Hiiboro Kussala, škof katoliške škofije Tombura–Yambio v Južnem Sudanu, monsinjor Louis Sako, kaldejski nadškof v Kirkuku v Iraku, dr. T. M. Joseph, ravnatelj kolidža Newman College v Thodupuzhi v Indiji ter Kok Ksor, predsednik sklada Montagnard Foundation (Vietnam).

Vsaka tretja žrtev verskega preganjanja je kristjan

Poslanec Konrad Szymański (skupina ECR) je opozoril: „75  odstotkov smrti, povezanih s kaznivimi dejanji iz sovraštva na podlagi vere, prizadene ljudi krščanske vere, zaradi česar so kristjani najbolj preganjana verska skupnost na svetu. Evropa ne sme ostati ravnodušna. Evropska unija mora prevzeti svoj del odgovornosti za zaščito verske svobode po vsem svetu. Danes je množično trpljenje kristjanov še vedno zločin, ki se ga pozabi. Tu smo zato, da politike opozorimo na njihovo odgovornost pri tem vprašanju.“

Poslanec Mario Mauro (skupina ELS) je poudaril: „Verska svoboda je predpogoj za vse naše druge svoboščine: svoboda izražanja in izpovedovanja vere pomeni, da smo zaščiteni pred zlorabami oblasti. To je razlog, zakaj moramo vztrajati pri zaščiti tega načela in zakaj smo pripravili pisno izjavo za zaščito verske svobode.“

Poslanec Othmar Karas, podpredsednik skupine ELS, pristojen za medverske dejavnosti, je poudaril: „Nediskriminacija je splošna. Verska svoboda in nediskriminacija sta neločljivo povezani. Vere so pomemben del evropske identitete, zato je medverski dialog nujen za politično in evropsko zavest.“

Ob tej konferenci je sekretariat Komisije škofovskih konferenc Evropske unije predstavil „Memorandum o verski svobodi“. V besedilu je 11 priporočil, naslovljenih na Evropski parlament, Evropsko komisijo, Svet in Evropsko službo za zunanje delovanje, da bi ti v okviru svojih pristojnosti prispevali k spodbujanju verske svobode v zunanjih odnosih Evropske unije. Memorandum opozarja, da „je pravica do verske svobode tako tesno povezana z drugimi temeljnimi pravicami, da je spoštovanje verske svobode neke vrste ‘preizkus’ spoštovanja temeljnih pravic“.

Pisna izjava, ki sta jo pripravila poslanca Mario Mauro in Konrad Szymański, bo v Evropski parlament predvidoma poslana v naslednjih nekaj tednih. Za njeno sprejetje bo treba v 3 mesecih zbrati 380 podpisov poslancev.

Več:

MEPs take action to promote religious freedom

“Religious Persecution and Discrimination against Christians and Members of Other Religions”