Elikan: Diplomatski zbor in velika koalicija, a mandatar nekdo tretji

Za Slovenijo, ki je v hudi gospodarski krizi in katere narod je močno razcepljen, je nujna koalicija dveh največjih strank. Da bi se lahko oblikovala, se morata liderja Zoran Janković in Janez Janša umakniti kot pretendenta za mandatarja in mesto prepustiti tretji osebi. Lahko pa ostaneta predsednika strank. Kot premiera ne uživata zaupanja tujih politikov, predvsem Američanov, je slišati v diplomatskih krogih.

Diplomati v Ljubljani, najvplivnejši med njimi je ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli, naj bi tako Jankoviću (Pozitivna Slovenija) kot Janši (SDS) svetovali, da bi bilo za državo najbolje, da se ne potegujeta za mandat za sestavo vlade. Oba namreč bolj ločujeta kot združujeta in nimata realnih možnosti oblikovanja široke in trdne koalicije, ki je potrebna za izvedbo reform. Tega nam pri ameriških diplomatih včeraj ni uspelo preveriti.

Častni umik za Janšo

Naši viri iz diplomacije pravijo, naj bi Janši svetovali, da se zaradi sodnih postopkov v zadevi Patria umakne kot kandidat za mandatarja. Janša bi tako lahko svojo odločitev utemeljil takole: Ker se moram braniti v aferi Patria, se ne bi mogel v celoti posvetiti vodenju vlade. Ostajam sicer predsednik SDS, a se umikam kot kandidat za predsednika vlade.

Častni umik za Jankovića

Naši viri iz diplomacije pravijo, naj bi Jankoviću svetovali, da se umakne kot pretendent za mandatarja, saj nima stikov s tujimi politiki, ker se ne znajde na zunanjepolitičnem prizorišču ter zaradi korupcijskih očitkov in dvomljivih poslovnih praks. Janković bi svoj častni korak nazaj lahko utemeljil z izjavo, da se bo posvetil gradnji stranke in delu na terenu, predvsem pa po svojih najboljših močeh pomagal gospodarstvu. Vodenje vlade pa prepušča politiku, kar sam ni.

Več: Finance