Ekonomisti o »katastrofalnem« nastopu Bratuškove na CNN

Avtor: Matic Cvelbar.

“Absolutno verjamem, da bomo rešili svoje težave. Ne potrebujemo pomoči, potrebujemo le čas,” je v včerajšnjem intervjuju za CNN vztrajno poudarjala predsednica vlade Alenka Bratušek. Je bil njen nastop na vplivni ameriški televiziji prepričljiv? So trgi od Bratuškove dobili konkreten časovni načrt, kdaj in kako bo Slovenija začela izvajati potrebne ukrepe? Ne, so si enotni ekonomisti. Donosi slovenskih obveznic so medtem danes dosegli novo najvišjo letošnjo raven.

Ekonomist Marko Jaklič je včerajšnji nastop Bratuškove označil za katastrofo, saj predsednica vlade po njegovem mnenju ni postregla z nobenimi konkretnimi odgovori. “Priprava Bratuškove na intervju je bila katastrofalna. S takšnim nastopom bi jo izvižgali tudi na gasilski veselici. V vladi je ogromno ekonomistov, ki bi ji morali povedati, kakšna sporočila mora poslati v finančni svet. PR je pogrnil v celoti,” pravi Jaklič. Prepričan je, da bi Bratuškova morala govoriti o konkretnem časovnem okviru, kdaj bo slaba banka začela delovati in na kakšen način. “Če Bratuškova misli, da bo z besedo ‘absolutno’ finančne trge prepričala, se moti. Imela je izjemno priložnost za promocijo, ki pa je ni izkoristila,” ocenjuje Jaklič.

Mastnak o tem, zakaj je nekaj zelo narobe

“Časa za pavšalne trditve ni več. Finančni trgi pričakujejo akcijo oziroma zelo jasen načrt, kaj namerava Slovenija narediti. Takšne in podobne besede brez konkretnih dejanj trgi poslušajo že od začetka krize,” pravi izvršni direktor Alta Skupine Simon Mastnak. “Ko govoriš, da ne potrebuješ pomoči, je običajno nekaj zelo narobe,” je prepričan Mastnak.

Kračun o ukrepih, ki morajo slediti govoričenju

Enakega mnenja je tudi ekonomist Davorin Kračun. “Zaklinjanje znamo in zmoremo ni dovolj. Zato so se donosi slovenskih obveznic danes spet dvignili. Trgom je treba obelodaniti konkretne načrte sanacije bančnega sistema in spopada s prezadolženostjo podjetij,” meni Kračun. Bratuškova je za CNN spet zatrdila, da Slovenija ni Ciper, kar se Kračunu zdi dobro, čeprav ni navedla konkretnih podatkov. “Govoričenju morajo slediti ustrezni sklepi vlade, potrditve stališč v državnem zboru in ustrezna komunikacija z mednarodno javnostjo,” dodaja Kračun.

Novak o tem, kaj naj Bratuškova vendarle dojame

Strokovnjak za krizno komuniciranje Božidar Novak pa se sprašuje, zakaj Bratuškova še ni dojela, da za kredibilno komuniciranje z mednarodno javnostjo potrebuje usposobljeno ekipo. “Če se postavim v oči nekoga iz Washingtona ali New Yorka, me njen nastop ni prepričal. Rešitev je v najemu resnih svetovalcev za odnose z javnostjo. Ti pa morajo glede na čas in razmere, v katerih se je znašla Slovenija, prihajati iz svetovnih finančnih središč, denimo iz Londona ali New Yorka,” poudarja Novak, ki sicer misli, da je za Bratuškovo bolje, da se je pojavila na CNN, kot če se ne bi.

Zahtevani donos za najbolj likvidno slovensko državno obveznico se je medtem povzpel za 0,06 odstotne točke na 6,48 odstotka, kar je nova najvišja letošnja raven slovenskega zadolževanja.

Vir: Finance