Med streljanjem partizanom ušel vol, ki so ga zaplenili župniku v Kropi

Partizani so skriti v jarku nad vasjo prežali na Nemce, ki so se jim približevali razkropljeni v strelce. Takrat se je nenadoma nekemu partizanu udrlo pod nogami v zajčji brlog, zajec pa jo je ucvrl naravnost proti Nemcem, ki so se pri tem nehote zgostili in se krohotali zajcu, ki zaradi visokega snega ni mogel bežati. Psi so hitro zavohali partizane in začeli renčati, vendar prepozno. Tonček Dežman začel na Nemce streljati z mitraljezom in jih tako večino tudi ubil.

Na Gorenjskem je že poleti 1941 začel prepoznavno delovati Cankarjev bataljon, ki mu je poveljeval komunist, španski borec, kapetan jugoslovanske vojske Jože Gregorčič Gorenjc ( 1900 – 1942), politični komisar je bil Ivan Bertoncelj Johan (1908 – 1968), nad vsemi pa je »očetovsko« bedel prekaljeni učitelj Stane Žagar (1896 – 1942), narodni heroj, član CK KPS in član glavnega štaba NOV in POS, odgovoren za Gorenjsko.

Med streljanjem partizanom ušel vol, ki so ga zaplenili župniku v Kropi

S sabotažami, plenjenjem premoženja in z atentati na vplivne lastnike kapitala, župane in župnike, so partizani ustrahovali Slovence, hkrati pa nase opozarjali nemške okupacijske oblasti. Tako je že ponoči med 10. in 11. decembrom 1941 prišlo do puškarjenja med Nemci in partizani, nekje na cesti med Selcami in Dolenjo vasjo. Pri tem je med streljanjem partizanom ušel vol, ki so ga zaplenili župniku v Kropi, katerega pa so kasneje spet našli.

Preostanek noči so prespali na kmetiji Debeljak visoko v Rovtah, kjer je ponoči zapadlo skoraj meter snega. Zjutraj so vola ubili in pripravljali pojedino. Okoli devete ure pa je stražar opazil okoli 50 Nemcev, ki so se v strelcih s puškami v rokah in s tremi dresiranimi psi približevali od vasi Zapreval proti Rovtam. Med partizani je nastala panika. Štab je odločil, da Nemce počakajo v zasedi. Časa je bilo samo slabo uro, katero so Nemci potrebovali za prihod na Rovte.

Nemci so se krohotali zajcu, Tonček Dežman je nanje začel streljati z mitraljezom

Težko je soditi, kaj bi se zgodilo med frontalnim spopadom partizanov z Nemci, ki so bili bolje oboroženi in vojaško izurjeni, če se ne bi prišlo do nenavadnega naključja. Partizani so skriti v jarku nad vasjo prežali na Nemce, ki so se jim približevali razkropljeni v strelce. Takrat se je nenadoma nekemu partizanu udrlo pod nogami v zajčji brlog, zajec pa jo je ucvrl naravnost proti Nemcem, ki so se pri tem nehote zgostili in se krohotali zajcu, ki zaradi visokega snega ni mogel bežati. Psi so hitro zavohali partizane in začeli renčati, vendar prepozno. Tonček Dežman začel na Nemce streljati z mitraljezom in jih tako večino tudi ubil.

Velik uspeh partizanov, čez mesec dni v Dražgošah pa so doživeli popoln poraz

Od 50 policistov iz 181. rezervnega bataljona je padlo kar 47 Nemcev, dva sta bila ranjena, eden pa je ušel in o pokolu obvestil Nemce v Lušah. Od treh psov je bil eden ustreljen, ostala dva pa sta mirno sedela ob svojih mrtvih gospodarjih, dokler ju partizani niso zaklali. Potem so mrtvim Nemcem pobrali orožje, municijo in dele opreme in odšli proti Martin vrhu. Imeli so dva mrtva.

Do konca leta je Cankarjev bataljon imel še dva spopada z Nemci: na božični dan so se streljali v Poljanah, ko so hoteli preprečiti preseljevanje domačinov in pa boj na Pasji ravni, 27. decembra 1941, kjer pa se je bataljonu uspelo izmuzniti nemški obkolitvi.

Zanimivo je bilo, da se Nemci zaradi tega napada maloštevilnim prebivalcem na Rovtah niso v ničemer maščevali. Pokol Nemcev je bil za partizane na Gorenjskem sicer velik uspeh, ki pa je spričo katastrofe, ki je sledila že med 09. in 11. januarjem 1942 na Dražgošah, kamor so se zatekli prezimovat, kmalu zatonil v pozabo.

To je bil velik uspeh partizanov, ki pa so že čez mesec dni leta 1942 na Dražgošah doživeli popoln poraz.

Fotografije so s spleta

Zbral in uredil: Franci Koncilija