D. Steinbuch, Portalplus: T. Mansson, prva in prava tarča lova na čarovnice iz slabe banke

Obglavljenje vodstva Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) je le vprašanje časa. Najprej bo padel Lars Nyberg, potem pa glavni izvršni direktor Torbjorn Mansson. V ozadju je namreč preveč konkretnih interesov, ki se tičejo denarja, moči in vpliva na slovensko politiko in ekonomijo.

Počasi, a zanesljivo se žaga veja, na kateri sedi vodstvo t.i. slabe banke, v katerem je več tujcev, njihove menda nesramno visoke plače pa zadnje dni burijo javnost, medije in predvsem populistične politike t.i. levice. Tudi vlada ni ostala ravnodušna ob “razkritjih” o relativno visokih plačah funkcionarjev DUTB, pri čemer je svojevrstna komedija tudi glede bruto in neto zneskov, med katerimi je zaradi visokih davkov seveda občutna razlika, ki hitro preseže 60 odstotkov.

Zdi se, da bo najprej zapečatena usoda predsednika upravnega odbora slabe banke in njenega neizvršnega dirketorja Larsa Nyberga, za katerega je finančni minister Dušan Mramor potarnal, da je kot minister izgubil zaupanje vanj. Poleg tega naj bi ga Nyberg tudi zavajal:

“Zamolčano mi je bilo plačilo za nazaj. Na podlagi teh dogodkov bom skupščini DUTB predlagal, da se predsednik upravnega odbora razreši. To ni vprašanje višine prejemkov niti kvalitete dela, ampak vprašanje zaupanja.”

Po oceni poznavalcev bo Nyberg samo prva domina, dejanska tarča napovedane čistke v slabi banki, kjer so plače brez dvoma zgolj populistično dobro premišljen izgovor, pa je “Šved brez kravate”, se pravi Torbjörn Månsson, izvršni direktor slabe banke in njen glavni operativec, ki je prišel v Ljubljano leta 2013, da bi sodeloval pri projektu tedanjega finančnega ministra Janeza Šušteršiča, ki ga je potem podedoval in posvojil tudi njegov naslednik Uroš Čufer.

Slaba banka je bila ustanovljena marca 2013 kot delniška družba v lasti države, namenjena prestrukturiranju državnih bank, ki so se znašle v likvidnostnih težavah. Po trimilijardni bančni dokapitalizaciji se je velik del bančnih terjatev prenesel na DUTB, ki je tako postala lastnica več sto slovenskih podjetij, blagovnih znamk in nepremičnin. Brez slabe banke, trdijo nekateri, dokapitalizacija bank ne bi uspela, poleg tega je njena ustanovitev postopoma znižala obrestne mere za naš državni dolg.

Vse to pa pomeni samo nekaj: takšna koncentracija kapitalske moči daje Torbjörnu Månssonu kot glavnemu izvršnemu direktorju slabe banke odločilen vpliv na bodoči ekonomski in lastniški zemljevid Slovenije. Nominalna vrednost premoženja DUTB je namreč več milijard evrov. Skušnjave so torej velike.

Preden je prišel v Ljubljano, je Månsson dvajset let delal za mednarodno svetovalno podjetje Bain & Company, ki je strateški partner Svetovnega ekonomskega foruma (WEF) v Davosu. Kljub dolgoletnemu gibanju v relativno strogem, včasih celo zategnjenem poslovnem okolju deluje za severnjaka neobičajno sproščeno, nerad nosi kravato (pravi, da se brez nje počuti bolje). Morda je to povezano z njegovim življenjskim slogom, ki ga predstavljajo tenis, strast do potapljanja v idiličnih tropskih krajih, majhna jadrnica, zasidrana pred družinsko leseno hišo na otoku Kanan pred Stockholmom, lov in psi. Je poročen s Kadi in ima 19-letno hčerko Liso.

Kariero je začel v švedski izpostavi multinacionalke McKinsey. Je specialist za svetovanje pri upravljanju premoženja, strateško načrtovanje in investicije, doslej pa se je ukvarjal tudi s prestrukturiranjem in optimizacijo poslovanja. V njegovi uradni biografiji med drugim piše, da je doslej deloval v tridesetih državah sveta, k nam pa je prišel na povabilo rojaka Larsa Nyberga, predsednika upravnega odbora slabe banke.

Več lahko preberete na portalplus.si.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.