Burma: za odpravo sankcij in podporo demokratizaciji

Lojze Peterle, evropski poslanec iz Slovenije in  sopodpisnik resolucije z naslovom Razmere v Burmi, ki jo je pripravila poslanska skupina Evropske ljudske stranke – krščanskih demokratov (ELS), je v debati z Lady Ashton, podpredsednico Evropske komisije in visoko predstavnico Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko, izpostavil nujnost odprave sankcij in mednarodne podpore demokratizaciji ter gospodarskemu napredku v Burmi.

Predlagana resolucija med drugim poudarja, da naj Evropski Svet vzpostavi jasne roke in merila za oceno trenutnega političnega in gospodarskega procesa reform v Burmi ter s tem povezane pogoje za nadaljnjo podporo.

Peterle je ocenil aprilske parlamentarne volitve kot zelo pomemben korak v smer demokratizacije: “Ta desetletja zaželen, zahtevan in nujen političen premik je najprej v interesu državljank in državljanov Burme, na njem pa je vztrajala Evropska zveza in ostala mednarodna demokratična javnost.”

“Tega dejstva ne bi rad razumel kot politično koncesijo aktualne oblasti, ampak kot obetavni začetek procesa, ki bi moral biti usmerjen v izboljšanje političnega, gospodarskega in socialnega stanja države ter njene vloge v regionalnem in širšem okviru,” je dodal evropski poslanec, ki trdno upa, da bo tak razvoj okrepil upanje ljudi v prihodnost Burme.

Opombi:

1. V petek, 20.4.2012 bo Evropski Parlament glasoval o resoluciji v   podporo demokratizacijskega procesa v Burmi, ki se je začel po proglasitvi   nove ustave leta 2008. Burma, po novem Republika Zveze Mjanmar, je od   osamosvojitve leta 1948 v primežu notranjih konfliktov, vojaškega nasilja in   kriminala povezanega s proizvodom opija in trgovine z ljudmi.

2. Volitve 1. aprila letos, na katerih je lahko prvič po letu 1991   svobodno nastopila tudi prejemnica Nobelove nagrade za mir Aung San Suu Kyi, so pomenile velik korak v demokratičnem napredku  Burme.

Vir: izjava za javnost Evropske ljudske stranke (ELS) v Evropskem parlamentu

Foto: Students