Bleferji, lažnivci, politiki

Avtor: Uroš Urbas. Vir: Finance. Še vedno je povsem možno, da bo nekaj dni po padcu Janeza Janše nastopila odjuga, ki bo odmrznila Zorana Jankovića.

Poigrajmo se z vprašanjem, ali se politiki, ki dobivajo plače iz proračuna, na naš račun usodno igrajo s predčasnimi volitvami. Pri tem uporabimo dve pravili iz politike. Prvo pravilo: v politiki dejstva niso pomembna, pomembna je interpretacija dejstev. Drugo pravilo: politik je uspešen tako dolgo, dokler mu verjame dovolj volivcev.

Slovenski politiki so se sredi največje krize odločili, da se bodo pretvarjali, da niso sami krivi za nastale politične razmere, ampak jih želijo pripisati neki zunanji objektivni sili. Hkrati nam prodajajo dejstvo, da predčasne volitve niso prevelika cena za to, da iz zdajšnjega parlamenta odidejo tisti, ki ne znajo uspešno interpretirati dejstev in jih preveč ljudi dojema za nepoštene (torej jim ne verjame dovolj volivcev). Seveda pa sami sebe ne vidijo kot zamenljive. So vase zaverovani. Menijo, da so večni.

Medtem ko se tako trudijo, da nam prodajo svojo interpretacijo dejstev, tudi o lastni načelnosti, poglejmo, kako resnicoljubni so, da si želijo na predčasne volitve:

1. Mar res menite, da bodo poslanci glasovali za izgubo službe? Dejstva: decembra je najslabše plačani poslanec prejel osnovno bruto plačo 3.600 evrov, najbolje plačani Gregor Virant pa skoraj 5.800. Ali menite, da bo na primer Virantova poslanka Polonca Komar, ime je sicer nepomembno, je pa realna prispodoba diskrepance med načelnostjo in lastno koristnostjo, ki je decembra imela osnovno neto plačo, brez vseh dodatkov, 2.335 evrov, glasovala za razpust parlamenta in tvegala, da se mora spet vrniti nazaj v službo na javni servis RTV s plačo, značilno nizko za javni sektor?

Se strinjate z mano, da nas zelo verjetno zafrkavajo, da bi šli na predčasne volitve? Ali pa so res tako prepričani, da so nezamenljivi? Morda pa so šefi demokratičnih strank tako avtoritarni, da od svojih poslancev pričakujejo glasovanje proti lastnim koristim?

2. Ankete najboljše možnosti na predčasnih volitvah kažejo SD, ki jo vodi Igor Lukšič. Predpostavimo, da ima res največ možnosti za zmago in da mu zato pripada pravica do premierstva. Si v teh časih res želite za predsednika vlade profesorja politologije s FDV, katerega vrhunec kariere je bilo nadaljevanje razsipništva na šolskem ministrstvu, za kar nas je esdejevski finančni minister Franc Križanič tako močno zadolžil? Ali ob tem tudi čutite nezadovoljstvo ljudstva, ki je tako naveličano sedanjih obrazov, da jih je pripravljeno zamenjati celo z ekonomsko logiko sprto politično demagogijo Uroša Lubeja in Matjaža Hanžka?

3. Kako veste, da po morebitnih letošnjih predčasnih volitvah, recimo, da bi lahko bile že spomladi, ne bo konec leta slovenska politika v razmerah, ko bodo predčasne volitve spet neizogibne? Koliko predčasnih volitev po predčasnih volitvah si Slovenija še lahko privošči, ker se dobro plačani politiki ne zmorejo zmeniti kot odrasli ljudje? Katere predčasne volitve bodo vsebinsko pomenile vabilo evropski trojki, da nas pride učit osnov tržnega gospodarstva, odgovornosti institucij in demokracije?

Spoštovani bralci: slovenski politiki se nam lažejo, da si upajo na trgu (predčasnih volitvah) preveriti naše zaupanje vanje. Resnično, naredili bodo vse, da bodo še prihodnja vsaj tri leta ostali v tej varni službi, ki si jo nekateri med njimi naredijo tudi zelo brezskrbno in ležerno. To sicer ne pomeni, da jih ne bomo imeli priložnosti zamenjati še letos. Kajti še vedno je povsem možno, da bo nekaj dni po padcu Janeza Janše nastopila odjuga, ki bo odmrznila Zorana Jankovića.

Vir: Finance