Belgijska črna prihodnost

Dolgotrajna politična kriza v Belgiji je presegla vsa pričakovanja in se samo še poglablja, kar se je potrdilo pretekli teden. V ponedeljek 4. julija 2011 je valonski socialist Elija Di Rupa predstavil stodeset strani dolg načrt za bodoče koalicijske dogovore. Separatistična flamska stranka S-VA, zmagovalka na lanskih volitvah, je v četrtek, 07. julija ta predlog Valoncev odločno zavrnila. To je bil že osmi neuspešni poskus, da se vladna kriza premakne iz mrtve točke.

Flamci in Valonci so še naprej ostali trdno na svojih političnih okopih. Gre za hud programski spor. Prvak zmagovalne flamske stranke (S-VA) Bart De Wever, ki se zavzema za reformo države, je predlog zavrnil zaradi načrtovanih številnih novih davkov, ki jih je predložil Elija Di Rupa, kakor tudi zaradi premajhnega omejevanja državnih pomoči brezposelnim. Po mnenju Flamcev, je Di Rupov predlog neustrezen tudi iz vidika financiranja, saj ne zagotavlja avtonomnosti lokalnih skupnosti in regij v Flandriji.

Jedro političnih sporov v deset milijonski Belgiji tiči v najnovejši nacionalistični delitvi Belgije: na severu je bogata in gospodarsko zelo razvita Flandrija, kjer je službeni jezik nizozemski, na jugu pa je precej siromašnejša frankofonska Valonija, kjer ljudje večinoma govorijo francosko in prejemajo veliko pomoči v obliki državnih subvencij. Velik posredni problem v političnih trenjih pa predstavlja tudi glavno mesto Belgije, Brusel, ki sicer leži v Nizozemski Flandriji, vseeno pa so v mestu   prevladujoč del prebivalstva francosko govoreči Valonci.

Vse bolj se kaže, da bo sedanjo državno ureditev po zmagi Flamcev na lanskoletnih volitvah težko ohranjati vnaprej, so pa spremembam nenaklonjeni Valonci. Zaradi takšnega brezizhodnega stanja, nekateri politiki napovedujejo Belgiji črno prihodnost. Tako je te dni časnik De Morgen zapisal, da je napočil čas, ko morajo sprte strani za rešitev dolgotrajne politične krize, na pomoč poklicati mednarodnega in neodvisnega arbitra. Frankofonski liberalec Alain Destexhe tako predlaga, da naj bo arbiter močna in politično uveljavljena oseba. Možna rešitev pa je tudi razpust parlamenta in izvedba novih volitev.

Foto: Wikipedia