Apeliramo, da se Slovenije ne ruši

Predsednik Vlade RS Janez Janša se je odzval na dogajanje v zvezi z vloženima zahtevama za razpis referendumov na Zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank in na Zakon o slovenskem državnem holdingu. V izjavi za medije je predsednik vlade izpostavil, da gre za edinstven primer v zgodovini Slovenije, ko je bilo zoper že sprejeto odločitev Državnega zbora storjeno vse, da se le ta ne uveljavi. Ob tem je dodal, da je Vlada RS vložila veliko časa in prizadevanj, da bi zakona čim širše uskladila tako z opozicijo, kot z sindikati. Nenazadnje je v izjavi pozval vse podpisnike preostale veljavne zahteve za razpis referenduma za Zakon o državnem holdingu, da naj premislijo in umaknejo svojo pobudo, ter se ob tem vprašajo kakšno ceno bo zato plačala celotna država.

»Malo je zakonov za katere bi se katera koli vlada usklajevala toliko, kot smo se mi,« je poudaril predsednik in spomnil, da se je Vlada RS z opozicijo julija dogovorila, da bo skupen zakon, ki je že v proceduri razdelila in prav tako sestavila delovne skupine za usklajevanje besedila. Kot je dejal v nadaljevanju, je bilo v Zakonu o slovenskem državnem holdingu upoštevanih 12 vsebinskih predlogov. Prav tako je bil tekst usklajen tudi z OECD-jem in revidiran iz strani Mednarodnega denarnega sklada, ter prav tako predmet pogajanj z sindikati energetike, ki so vložili referendumsko pobudo.

Glede pozivov predsednika države je predsednik vlade poudaril, da prihajajo prepozno, ter dodal, da je Slovenijo usklajevanje teh zakonov veliko stalo, saj so bonitetne ocene padale zaradi nesprejetih ukrepov. »Zadolžili smo se na podlagi obljub, da bomo te ukrepe izpolnili,« je poudaril in dodal, da so Sloveniji verjetno zadnjič verjeli. Prav tako je razložil, da je pobuda predsednika države za zamrznitev zakonov nesmiselna, kar je podano tudi v mnenju vladne službe za zakonodajo.

Glede pozivov predsednika opozicijske stranke Pozitivne Slovenije je predsednik vlade dejal »Nima smisla, da se usklajujemo z nekom, ki se noče uskladiti,«, ter da je bila prelomljena že dolga vrsta obljub.

Nenazadnje je povedal, da bo Vlada RS vložila zahtevo za oceno ustavnosti referendumske pobude Zakona o SDH in da pa apelira na vsakega od podpisnikov, da razmisli o smiselnost zahteve, ko je vlada že sklenila dogovor z sindikati za umik in izvajanje samega zakona. Ob tem je poudaril, da so bili številni ukrepi, ki so že bili sprejeti, pozitivno ocenjeni v mednarodnem okolju, da pa tovrstni procesi takšen ugled ugašajo. »Ne pričakujemo pomoči, apeliramo pa, da se Slovenije ne ruši,« je zaključi predsednik vlade.

Kabinet predsednika vlade, odnosi z javnostmi