Ali bo morda Božiček prinesel Zoisove štipendije?

PISMO BRALKE. 

Letošnje šolsko leto je za mnoge študente pripravilo neprijetno presenečenje – minus na bančnem računu. Kot študentka drugega letnika na fakulteti sem bila neprijetno presenečena, ko novembra ni bilo ne duha ne sluha o odločbi za Zoisovo štipendijo. Vsa prejšnja leta sem namreč prejela prvo nakazilo že v drugem mesecu tekočega šolskega leta. Potrebno je bilo stisniti zobe in pripraviti načrt za enomesečno preživetje do decembrskega nakazila (sem namreč ena izmed tistih, ki si ne moremo privoščiti dela ob študiju, ker nam šolske obveznosti zasedejo večino časa). Proti koncu novembra še vedno ni bilo odločbe, telefonski klic na Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije pa je razkril, da bo odločba prišla v prvem tednu decembra. Dodali so, da so imeli veliko dela z dijaki. Tolažba je bila dobra (vedela sem, da zna priti do komplikacij, če se štipendisti prestavljajo iz Zavoda za zaposlovanje na Javni sklad RS) in vendar ni obrodila nikakršnih sadov. Minil je prvi teden decembra, mimo je šel tudi rok za mesečno izplačilo štipendij … A odločbe še vedno ni bilo na spregled. Ponoven klic (in natančno povpraševanje po štipendiji) je razkril, da prošnje sploh še niso obravnavali, in da bom prejela štipendijo (kot tudi odločbo) šele v januarju. Ta realizacija ni bila nek manjši udarec (po žepu), ampak kruta ugotovitev, da sem prikrajšana za več kot 400 evrov (oz. mi bodo januarja mogli izplačati kar krepko več kot 600 evrov). Sprašujem se, kako nas lahko pustijo takole čakati, ko so pa stroški študija kar precejšni. Prevoz, hrana, študijska gradiva … Vse to nanese na kar veliko količino denarja – denarja, do katerega bom imela dostop šele 10. januarja.

Vlagatelji naj bi dobili odgovor v 60 dneh od roka za oddajo vloge. Študentje smo morali oddati najkasneje 7. oktobra, kar pomeni, da bi nam odločbe morali poslati do 6. decembra. Če so mislili samo na delovne dni, potem naj tako napišejo v zakonu (Uradni list RS št. 51/2008, 10. člen). Poleg tega mi ni povsem razumljivo, kako so lahko dobili znanci, ki so oddali vlogo proti koncu septembra, štipendijo prej kot jaz, ki sem to storila že sredi meseca. Ali morda vloge samo kopičijo do konca roka za oddajo in jih nato gledajo iz vrha kupa proti dnu? To je kontradiktivno z njihovo izjavo, na katero sem naletela v enem izmed časnikov, da so tisti, ki so oddali vloge v poletnih mesecih, prejemali štipendijo neprekinjeno. Poleg tega ne vem, kdo sploh lahko odda tekom poletja prošnjo, če je zanjo potrebno potrdilo o vpisu, tega pa prejmemo šele septembra. Na naši fakulteti bi se lahko najhitreje vpisali 1. septembra, pa še takrat bi morali počakati vsaj nekaj dni za povratne informacije (med katerimi so tudi potrdila o vpisu).

Vedno bolj se sprašujem, zakaj smo se sploh morali prestaviti k Javnemu skladu RS za razvoj in štipendije. Ko sem bila še dijakinja v Celju, je naš Zavod za zaposlovanje vse uredil izjemno hitro. Kljub veliki gneči v prvem tednu septembra (vloge smo namreč nosili osebno) so nas takoj obravnavali, lahko so nam povedali tudi, če je kaj bilo narobe izpolnjeno in odločba je prišla še v istem mesecu, tako da sploh ni bilo dvoma o točnosti prvega nakazila.

Skratka, zdi se mi skrajno neodgovorno, da nas pustijo čakati brez kakršnegakoli obvestila. Glede na to, da boj za povprečje pri takšni količini izpitov ni ravno lahek, se mi zdi kar precej nepravično, da ne morejo vnesti v roku dveh mesecev prošnje v računalnik in nam poslati odločbe. Če se mi držimo postavljenih rokov, bi se jih lahko tudi oni.

Če pa ne morejo opravljati svojega dela, nas pa naj ponovno razporedijo po občinah. Tako bom vsaj vedela, kdaj bom prejela zasluženo nakazilo.

Štipendistka