Ali beseda predsednika Državnega zbora res ni vredna nič?

PREJELI SMO. Predsednik Državnega zbora je na srečanju s predstavniki civilne družbe 3. aprila 2013 določil 60 dnevni rok za izvedbo javne razprave o predlogu ustavnih sprememb referendumske ureditve. Kot kažejo najnovejše napovedi iz koalicije pa naj bi bilo zaključno glasovanje že 6. maja.

Takšno izigravanje civilne družbe v Sloveniji, ki množično nasprotuje predlaganim referendumskim spremembam, je nesprejemljivo in kaže, kako zelo podcenjujoč odnos ima slovenska politika do civilne družbe v Sloveniji.

Predlog ustavnih sprememb referendumske ureditve za mnoga področja ukinja referendum, za druga pa ga radikalno omejuje. Predlog ustavnih sprememb je strokovno nedorečen ter v nasprotju s sklepom Državnega zbora, ki je naložil ustavni komisiji, kakšen predlog ustavnih sprememb naj pripravi. Predlog ustavnih sprememb referenduma področja, o katerih v prihodnje ne bi smelo biti referenduma, definira tako nedoločno, da niti strokovna skupina, ki je predlog pripravila, ne zna povedati, kateri so tisti zakoni, o katerih ne bi več smelo biti referenduma. Poleg tega ustavne spremembe ukinjajo ustavno vezanost Državnega zbora na rezultat referenduma, kar še dodatno izničuje pomen referendumskega odločanja. Te in druge sporne določbe predloga ustavnih sprememb prinašajo popolno razvrednotenje referendumskega odločanja in jih ne moremo razumeti drugače kot željo po de facto ukinitvi referendumskega odločanja v Sloveniji.

Referendum je v Sloveniji pomemben, ker oblast spodbuja k družbenemu in socialnemu dialogu. V kolikor dialoga ni, parlamentarna večina sicer lahko sprejema zakone, ne more pa preprečiti rastočega nezadovoljstva ljudi. V kolikor bodo poslanke in poslanci sprejeli ta predlog ustavnih sprememb referenduma, bodo morali s tem dejanjem prevzeti tudi odgovornost za razvoj dogodkov, ki ga bodo spodbudili.

V Civilni iniciativi za družino in pravice otrok pozivamo politične stranke v Sloveniji, da spoštujejo položaj predsednika Državnega zbora ter besedo, ki jo je dal civilni družbi v Sloveniji, da bo omogočil 60 dnevno javno razpravo o spremembah referendumske ureditve. Vse poslanke in poslanke prosimo, da razmislijo, ali so resnično pripravljeni sprejeti breme odgovornosti za zelo resne negativne posledice sprememb referendumske ureditve.

Predlagamo, da vsaj ena od velikih televizij pred odločanjem o ustavnih spremembah pripravi soočenje med predstavniki politike in civilne družbe. Verjamemo, da bodo slovenski državljanke in državljani ob takšnem soočenju prepoznali neizmerno težo negativnih posledic, ki jih predlagane ustavne spremembe prinašajo.

Aleš Primc

vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok

Foto: Državni zbor