ADP: O kandidaturi Klemna Jakliča za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice

jaklic_klemenJavna izjava Akademskega društva Pravnik ob imenovanju kandidatov za sodnike Evropskega sodišča za človekove pravice

“Akademsko društvo Pravnik je stanovsko pravniško društvo, ki se zavzema za dvig pravne kulture, razvoj pravne znanosti in uveljavitev humanističnih vrednot. V društvu zato s skrbnostjo in z zanimanjem spremljamo postopek imenovanja kandidatov za novega slovenskega sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice.

Menimo, da je odločitev o tem izjemnega pomena za mednarodni ugled države in za razvoj pravičnosti v slovenski družbi, zato si zasluži veliko pozornost. Evropsko sodišče za človekove pravice je najpomembnejše sodišče za človekove pravice na svetu. Posamezniki se lahko nanj obrnejo neposredno, kadar so jim kršene osnovne pravice in svoboščine, zagotovljene z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah in pripadajočimi protokoli. Konvencija v svojem 21. členu določa, da morajo sodniki tega sodišča uživati visok moralni ugled in morajo bodisi izpolnjevati zahtevane pogoje za opravljanje visokih pravosodnih funkcij bodisi morajo biti splošno priznani pravni strokovnjaki.

Novega slovenskega sodnika bo s seznama treh kandidatov iz Slovenije izvolila Parlamentarna skupščina Sveta Evrope. Ta seznam bo izmed štirih kandidatov, ki jih je predlagal predsednik republike, na svoji 13. redni seji oblikoval Državni zbor. V Akademskem društvu Pravnik od poslancev pričakujemo, da bodo pri tako pomembni kadrovski odločitvi zavezani najvišjim strokovnim in drugim standardom.

V društvu smo zato prepričani, da mora biti naslednji slovenski sodnik na Evropskem sodišču za človekove pravice nesporen pravni strokovnjak z izjemnim poznavanjem prava človekovih pravic, vrhunskimi mednarodnimi izkušnjami in visoko stopnjo osebne integritete ter poguma, ko gre za temeljne garancije človekove svobode. Ugotavljamo, da izmed vseh kandidatov tem merilom najbolj ustreza ddr. Klemen Jaklič.

Ddr. Jaklič je od predlaganih kandidatov namreč edini, ki ga odlikujejo bogate mednarodne izkušnje tako na akademskem kot praktičnem področju prava človekovih pravic. Prav iz tega področja je ne le diplomiral na ljubljanski pravni fakulteti, ampak kasneje tudi magistriral in dvakrat doktoriral na obeh vodilnih svetovnih univerzah, Harvard in Oxford. Kot predavatelj na harvardski univerzi je poučeval človekove pravice pri več kot dvajsetih predmetih. Ddr. Jaklič je tudi soavtor Komentarja Ustave Republike Slovenije, in sicer prav v delu, ki se nanaša na osnovne človekove pravice in temeljne svoboščine. Človekovim pravicam, ki predstavljajo temelj evropske ustavnosti, je posvetil tudi pomemben del svoje svetovno poznane znanstvene monografije, ki jo je kot prvemu Slovencu izdala slovita založba Oxford University Press. V dobrem letu od izida je le-ta že vključena v učne načrte najpomembnejših evropskih univerz in prisotna v več kot 500 knjižnicah po vsem svetu.

Kot vrhunski mednarodni specialist za pravo človekovih pravic je ddr. Jaklič prispeval k oblikovanju skupnih evropskih standardov na tem področju tudi v okviru svojega članstva v Evropski komisiji za demokracijo skozi pravo oz. t.i. Beneški komisiji. Poleg Evropskega sodišča za človekove pravice je prav t.i. Beneška komisija tisti organ Sveta Evrope, ki prek svojih odločitev in mnenj v konkretnih primerih usmerja sodišče in države članice pri oblikovanju skupnih evropskih standardov na področju človekovih pravic in vladavine prava. V svojem štiriletnem mandatu je ddr. Jaklič sodeloval pri oblikovanju teh standardov v stotinah konkretnih primerih in odločitvah. Tudi zato ima ddr. Jaklič od vseh kandidatov daleč največ mednarodnih praktičnih izkušenj s področja prava človekovih pravic, še posebej v okviru Sveta Evrope. Zaradi posebne vloge in izjemnega pomena t.i. Beneške komisije na področju prava človekovih pravic so njeni nekdanji člani v praksi med najbolj dobrodošlimi kandidati za sodnike Evropskega sodišča za človekove pravice.

Kot pravnik in kot človek se ddr. Jaklič nenehno zavzema za pravičnost in človekovo dostojanstvo, kar pogosto terja veliko mero poguma. S svojimi javno izraženimi stališči je že večkrat dokazal, da se pri zagovarjanju človekovih pravic ne ozira na kritiko, ki ne temelji na pravnih argumentih. Njegovo akademsko odličnost, pokončno osebnostno držo in kleno zvestobo pravu so v svojem pismu med drugim izpostavili tudi profesorji z univerz Harvard in Oxford, ki na področju prava človekovih pravic in evropskih institucij sodijo med največje akademske avtoritete na svetu. Tako izjemne mednarodne podpore v najvišjih svetovnih akademskih krogih nima nobeden od kandidatov.

V Akademskem društvu Pravnik poslancem Državnega zbora ne odrekamo pravice, da pri oblikovanju končnega seznama glasujejo po svoji vesti, pri čemer niso vezani na kakršna koli navodila. Kljub temu čutimo dolžnost nagovoriti predstavnike ljudstva, da pri presoji kandidatov na prvo mesto postavijo načelo meritokracije. Izvolitev novega sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice ima namreč daljnosežen pomen, saj bo ta oseba devet let bdela nad spoštovanjem človekovih pravic v Evropi in s tem tudi v Sloveniji. Zato je še toliko bolj pomembno, da bo slovenski sodnik v Strasbourgu najboljši strokovnjak s področja prava človekovih pravic, kar jih premoremo.”

Akademsko društvo Pravnik

V Ljubljani, 13.11.2015