Teze o verskih in svetovnonazorskih skupnostih spodbujajo ideološki boj

Izjava za javnost Nove Slovenije

Nova Slovenija nasprotuje tezam o verskih in svetovnonazorskih skupnostih, ki jih je urad za verske skupnosti predstavil v petek. Menimo, da so teze pripravljene nestrokovno in brez prave pravne podlage in vsebujejo ideološko noto. Tudi liberalizacija na področju verskih skupnosti nikakor ni prava smer. Ustavno sodišče RS zahteva dopolnilo obstoječega zakona samo na dveh področjih in sicer:

  • na področju registracije verske skupnosti – jasno opredeljeno minimalno število članov, da se skupnost lahko registrira in koliko časa mora skupnost delovati, da dobi status cerkve;
  • na področju verske in duhovne oskrbe v bolnišnicah in zaporih – saj duhovniki naj ne bi bili v delovnem razmerju z državo.

Nova Slovenija se strinja, da je potrebno odpraviti omenjena neskladja. Z ostalimi dopolnili oziroma novim zakonom pa se nikakor ne moremo strinjati.

V petek predstavljene teze tudi predvidevajo, da bo novi zakon določil tudi nove pogoje financiranja verskih skupnosti – tega ustavno sodišče ne zahteva.

V NSi menimo, da je urad za verske skupnosti izrabil mnenje ustavnega sodišča, da po svoje popravi zakon tudi na drugih področjih, ki so sedaj dobro urejena. Nedopusten se nam zdi tudi predlog, da bo nova verska skupnost lahko štela le 3 člane in že bo izpolnjevala pogoje za registracijo. Lahko pričakujemo naval novih verskih skupnosti in možnost zlorabe finančnih sredstev za te namene.

Verske skupnosti v Sloveniji, še posebej krščanske, so v preteklosti odigrale zelo pomembno vlogo pri oblikovanju narodne identitete in slovenske kulture. Tudi danes opravljajo zelo pomembne naloge v družbi, zato ni primerno, da je njihov status izenačen s statusom društev. Ustava v sedmem členu določa poseben režim združevanja na ravni verske skupnosti – splošne pravice do združevanja. Ne moremo te ureditve enačiti z ureditvijo društev.

Slovenija v času velike gospodarske in družbene krize ne potrebuje novih ideoloških delitev, ki jih lahko novi zakon ponovno spodbudi. Zato menimo, da je stari zakon ustrezen, popravijo naj se le ugotovljena neskladja z Ustavo.