Bienale »kulture«

Stranka Socialni demokrati je namreč še danes vpisana pri registrskem organu (Ajpes) od dne 30. 9. 1976 dalje. Po enem od svojih programskih mnenj je dobila v »revolucionarnem boju za oblast in njeno utrditev značaj maksimalne koncentracije oblasti v rokah partije«. Po statutu iz decembra 1989, torej tik pred domnevnim koncem, bodo dotedanja načela »trajno osvetljevala pota boja [k ustvarjanju] komunistične družbe.«

Razpad Demosa je razbil enotnost naroda in ponovno ustoličil levico

Ob nazdravljanju novega leta je vrh KPS, čeprav so se razpustili, razkril svoj politični scenarij za leto 1992, ki se je glasil nekako takole: do konec leta 1991 bomo od znotraj zrušili koalicijo Demos, po novem letu bomo predlagali in izglasovali nezaupnico vladi Lojzeta Peterleta. Ko bomo ponovno imeli oblast v svojih rokah, pa bomo s pomočjo medijev počasi razkrajali popularnost in moč cerkve, ki je v času slovenske osamosvojitve dobila nov zagon.

Čigav sem: Janezov ali Milanov?

Namesto pogovora o pristopih k reševanju vsakdanjih in bodočih problemov ter oblikovanja jasno profiliranih izbir, smo postavljeni pred odločitev ali smo za Janeza ali za Milana. Če si za Janeza, misliš o zadevah tako, če pa za Milana, pa obratno. Zdaj velja celo večja nevarnost: če razmišljaš o čemerkoli, se moraš najprej pozanimati, kako o tem razmišljata Janez in Milan.

Marksizem ali razkošje, da me ni (več) zraven

Ugledaš bedo zahodnih sartrov in vzhodnih vidmarjev. Zlasti tistih zahodnih, ki so vedeli, in bili tiho – pozor! – v pogojih popolne svobode govora. Da, marksizmu je uspelo vzpostaviti koordinatni sistem, po katerem se je presojalo, kaj je napredno in kaj ne – vendar mnogi v ta sistem niso hoteli vstopiti. Zaradi hrbtenice, ga. Svetlana Makarović, zaradi hrbtenice!

Naprej v … preteklost!

V teh dneh sem znova obujal spomine na obdobje pred 25 leti. Leto 1989 je bilo namreč zaznamovano predvsem s padcem berlinskega zidu. Sovjetski imperij je razpadel, mnoge države vzhodnega bloka so se demokratizirale in otresle komunističnih struktur. Ponekod na miren način, drugje, kot denimo v Romuniji, pa s krvjo.

A. Ihan, PlanetSiol: Dragi Borut

Dragi Borut Kličem te po imenu, ker sva zares stara znanca. Čeprav tudi zelo bežna. Tri desetletja nazaj nadebudnim literatom ni bilo mogoče izdati knjige drugače kot z ustanovitvijo lastne založbe. Ki je kot vse … Beri dalje

Ko svetniki vsi korakajo

Čeprav imam o liku in delu Vlada Miheljaka svoje mnenje in čeprav bi se mi zdelo pošteno, da bi bil do atavizmov, ki jih na Slovenskem uganja borčevska organizacija, kritičen tudi sicer, ne pa samo … Beri dalje

Zdaj zares zadnji tango

Novica, da bo minister Gregor Golobič na septembrskem kongresu edini kandidat za predsednika svoje stranke, hkrati je in ni presenečenje. Dežela večnih predsednikov Po eni strani imajo stranke v Slovenije vseh usmeritev velike težave z … Beri dalje