Vrednost konservativizma v slovenskem političnem prostoru

Med osamosvojitelji je bil Ivan Oman eden od dveh krščanskih demokratov in morda edini konservativec. Takole je rekel v nekem intervjuju: “Zase lahko rečem naslednje. Sem hkrati konservativec, tudi levičar, če je treba, in tudi liberalec. Samo tako razumem krščanstvo. Te tri elemente je treba združiti, pa dobimo krščansko demokracijo.”

Manifest krščanskega humanizma za današnji čas

Cinična teorija – kako je aktivistična študija dognala vse o rasi, spolu in identiteti avtorjev Helen Pluckrose in James Lindsay je knjiga v obrambo liberalizmu, torej tudi v prid pravic in proti diskriminaciji istospolnih in drugih manjšin, a brani drugačen liberalizem, kot ga poznamo v Sloveniji.

Lokavo izključevanje

Medtem ko število okuženih podira rekorde, se je nasprotnikom vlade zdelo zelo primerno, da predstavijo alternativnega mandatarja, si nadenejo ime Koalicija ustavnega loka in s tem na najboljši možen način demonstrirajo svojo neustavnost in nedemokratičnost.

Razglašanje Janše za luzerja je skrajno neokusno govorjenje

Zakaj so protesti proti Janezu Janši vedno glasnejši in številnejši?

Poglavitno vprašanje ni, zakaj ljudje protestirajo, marveč: Zakaj so protesti proti aktualnemu predsedniku vlade – Janezu Janši, vedno glasnejši in vedno številnejši? Saj slednje resnično bode v oči. Če bi se zbrala peščica ljudi, se nihče niti ne bi kaj dosti spraševal ali sekiral. Ampak tisoče ljudi pa težko kdorkoli prezre, tudi če jih ne more razumeti.

Izbira slovenskih EU poslancev ima zlasti notranjepolitično razsežnost

Volitve med domom in svetom

Naključje ali niti ne naključje je hotelo, da se mora tokratno besedilo začeti tam, kjer se je prejšnje končalo. Glasni padec enega najuspešnejših in najbolj trdoživih evropskih populistov Heinza-Christiana Stracheja je po eni strani potrdil … Beri dalje

Koronavirus širi se kot jedrska eksplozija

Žiga Turk, kandidat št. 8

Počaščen sem za priložnost, da lahko gostujem na listi Nove Slovenije (NSi). Verjamem v njen uspeh, ker predstavlja tisto, kar Slovenija potrebuje: zmernost, konstruktivnost, racionalnost.

Rim, A.D. 250, zmaga križa

Zapis, ki je pred vami, je samo na videz zgodovinopisni. Je aktualen. Napisan je z namenom poklona dr. Žigi Turku, ki se je ob najavi rituala rdečezvezdaške regresije (Ljubljana, 29.6.2017) energično oglasil ter se v … Beri dalje

Prepričljivo branje

Ob božičnih in novoletnih praznikih sem prebiral novo knjigo z naslovom Slovenija 2041 (izdala jo je Družina, 2016). Aleš Maver, urednik, je zbral petnajst zavzetih avtorjev, ki so razmišljanja naravnavali na čas po novem četrt … Beri dalje

Levica in desnica v Sloveniji

Če desnosredinskih volivcev ne nagovarja nobena stranka, je to odlična politična niša ne le za Žigo Turka, ampak za vse podobno misleče, da ustanovijo svojo stranko. Predvolilno sodelovanje, tudi povezovanje na osnovi skupnih vrednot, naj omogoči uspeh sorodne koalicije na bodočih volitvah.

»Z rastjo socialne države ljudje izgubljajo občutek za pristno skupnost!«

Ko je poraba države blizu 60%, ljudje egoistično glasujejo na volitvah za svoje priboljške in ne za boljšo družbo. … Recimo švedske šole niso državne šole. So zastonj. Imajo javno šolstvo. Izvajalci šol so privatna podjetja, preko vavčerjev pa državljani koristijo storitve poučevanja. … Zahodna civilizacija je prehitela vse ostale druge civilizacije, ker so začeli nekateri cerkveni očetje opisovati Boga kot racionalnega.

Čas-opis: Žiga Turk je Žiga Turk

V kolumni (Reporter, 20.4.2015 str. 98) je Maja Sunčič šest odstavkov naslonila na vsaj dvanajst neresnic. Zaradi spoštovanja bralcev Reporterja bom neresnicam izjemoma naklonil minimalno potrebno pozornost, mnenjem pa prav nobene: Z računalništvom in drugimi … Beri dalje